SÜVEYŞ KANALI’NDAN ELDE EDİLECEK GELİRDE ARTIŞ BEKLENİYOR

SÜVEYŞ KANALI’NDAN ELDE EDİLECEK GELİRDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Mısır Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Hala El- Said; Mısır’ın 2021/2022 planında Süveyş Kanalı gelirlerini artırmayı hedeflediğini açıkladı.

El-Said, Süveyş Kanalı'nın gelirlerinin 2020-2021 döneminde 93,9 milyar LE'den plan yılında 99,3 milyar LE'ye yükselerek, 2018/2019'da Corona salgınının patlak vermesinden önce elde edilen hasılayı aşacağını açıkladı. Bu rakamın geçtiğimiz döneme göre yüzde 5,6 oranında daha fazla olduğu vurgulandı.

Bakan, Süveyş Kanalı'nın, toplam küresel ticaret hareketinin yaklaşık yüzde 10'unun ve küresel olarak konteynerle taşınan malların toplam hareketinin yaklaşık yüzde 25'ine hizmet vererek küresel deniz ticareti hareketi için ana arter olduğunu dile getirdi.

Planlama ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın raporunda, Süveyş Kanalı'nın ekonomik getirilerini en üst düzeye çıkarmak için ekonomik bölgenin geliştirilerek yüksek teknolojili bir sanayi bölgesi ve lojistik bölge haline getirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Raporda, Kanal bölgesinin gelişimine kapsamlı bir bakış açısının, ekonomik bir patlama yaratacak ve bölgeyi bir büyüme kutbuna dönüştürecek yeni kalkınma projelerinin benimsenmesine dayandığına dikkat çekildi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM