TAHIL KORİDORUNDA YENİ GELİŞME! İKİ YÜK GEMİSİ DAHA YOLA ÇIKTI...

TAHIL KORİDORUNDA YENİ GELİŞME! İKİ YÜK GEMİSİ DAHA YOLA ÇIKTI...

Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna limanlarından çıkamayan iki gemi daha Kiev yönetimi tarafından tesis edilen güvenli koridor üzerinden Karadeniz'e açıldı.

adscode

Ukrayna, Rusya'nın topyekun işgal girişiminden bu yana limanlarında mahsur kalan kargo gemilerini serbest bırakmak için Karadeniz'de bir insani koridor açtığını duyurdu. Bunun üzerine limanlarda mahsur kalan gemiler bir bir Karadeniz'e açılmaya başladı. Ukrayna Toplulukları, Bölgeleri ve Altyapıyı Geliştirme Bakanlığı, açılan insani koridor üzerinden geçen gemilere ilişkin bilgilendirme yaptı.

Liberya bandıralı ANNA-THERESA ve Marshall Adaları bandıralı OCEAN COURTESY gemileri, bugün Pivdennyi Limanı'ndan ayrıldı. Kuru yük gemilerinin demir cevheri taşıdığı öğrenildi. Diğer yandan, ANNA-THERESA 22 Şubat 2022'den beri, OCEAN COURTESY ise 16 Şubat 2022'den beri bu limanda bulunuyordu.

İNSANİ KORİDORDAN GEÇEN GEMİLER, İSTANBUL BOĞAZI'NA DOĞRU İLERLİYOR 

Ukrayna Toplulukları, Bölgeleri ve Altyapıyı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak; Ukrayna limanlarından çıkan gemilerin açılan koridor üzerinden İstanbul Boğazı'na gittiğini bildirdi.

UKRAYNA'NIN AÇTIĞI GEÇİCİ KORİDORDAN GEMİLER İLERLİYOR

Ukrayna, Karadeniz limanlarında mahsur kalan gemiler için insani koridor açtığını ilan etti. İlk olarak, Şubat 2022’de işgalin başlamasıyla birlikte Ukrayna limanlarında mahsur kalan ve geçen yıl limanları tahıl sevkiyatına açan anlaşma kapsamında olmayan konteyner gemileri için bu durum geçerli olacaktı.

Bahsi geçen insani koridor rotalarının, Rusya'nın işgalinin başlangıcından bu yana Ukrayna'nın Çornomorsk, Odesa ve Pivdennyi limanlarında bulunan sivil gemiler için de kullanılacağı belirtildi. 15 Ağustos 2023'ten bu yana dört gemi geçici koridoru kullandı.

Haberin Kaynağı: qha.com.tr