TAHIL KORİDORUNU KULLANACAK VE MEVCUT LİMANLARDAKİ MAHSUR KALAN GEMİLERLE İLGİLİ YENİ SİGORTA PROGRAMI AÇIKLANDI! HANGİ ZARARLAR TAZMİN EDİLEBİLECEK?

TAHIL KORİDORUNU KULLANACAK VE MEVCUT LİMANLARDAKİ MAHSUR KALAN GEMİLERLE İLGİLİ YENİ SİGORTA PROGRAMI AÇIKLANDI! HANGİ ZARARLAR TAZMİN EDİLEBİLECEK?

Ukraynalı yetkililer Rusların gemilerine saldırması gibi beklenmedik bir durumda gemi sahiplerine tazminat garantisi verileceğini açıkladı.

adscode

Prosedür, Ukrayna ve yabancı bayraklı gemiler için geçerli olacak.

Tazminat garantisi; Rusya veya Beyaz Rusya bayrağı altında seyreden gemileri kapsamayacak.

Ukraynalı yetkililer; Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimi'nden çıkması durumunda tahılların Ukrayna limanlarından Karadeniz üzerinden İstanbul'a taşınmasını sürdüreceğini umuyor.

Ukrayna'dan yapılan resmi açıklamada, sigorta şirketlerinin savaşın neden olduğu zararlar için ödeme yapmadığı gemi sahiplerine tazminat verileceği belirtildi.

Ukrayna veya başka bir devletin mevzuatı tarafından belirlenen prosedüre uygun olarak bir sigorta sözleşmesi veya P&I poliçesi akdetmiş armatörler tazminat alma hakkına sahip olacak.

Tazmin edilecek zarar başlıkları şu şekilde:

Onarılamaz kayıp veya tahribat nedeniyle geminin maruz kaldığı kayıplar,
Gemiyi denize elverişsiz hâle getiren yapısal hasarın onarım maliyeti,
Kargo kaybı veya hasarından kaynaklanan kayıplar,
Bir yolcunun veya mürettebatın sağlığına veya yaşamına verilen zararla ilgili masraflar.Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği Kurucusu Emin Yaşacan'ın konuya ilişkin Türk Deniz Medya'ya değerlendirmelerde bulundu. Yaşacan'ın yapmış olduğu değerlendirme şu şekilde:

"Armatörlerimizin faydalanabilmesi için geminin mevcut sigortasının teminat altına almadığı bir hasara uğraması gerekiyor.

Teminat altına alınan hasarlar ise roket isabet etmesi gibi doğrudan savaş unsurları ile hasar görmesi gerekiyor.

Hâlen ödeme planına alınan bir gemimiz var. Sigortadan teminat altında olmadığı yönünde bir yazı alıp Ukrayna yetkililerine gönderildi." 

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ