TAMER KIRAN: "DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE REKABET ETMEK İSTİYORSAK, OYUNU KURALLARINA GÖRE OYNAMALIYIZ"

TAMER KIRAN: "DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE REKABET ETMEK İSTİYORSAK, OYUNU KURALLARINA GÖRE OYNAMALIYIZ"

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, "GEMİ İNSANI İSTİHDAMI: MLC SÖZLEŞMESİNİN ETKİLERİ" isimli panelde önemli açıklamalara yer verdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, moderatörlüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Akademisyen Prof. Dr. Ersan Başar yaptığı "GEMİ İNSANI İSTİHDAMI: MLC SÖZLEŞMESİNİN ETKİLERİ" başlıklı panele konuk oldu. Kıran panelde şu şekilde konuştu:

DENİZ TİCARET ODASI, ÇALIŞMA ŞARTLARININ DAHA İYİ OLMASI İÇİN HER ZAMAN FİKİRLERİNİ BEYAN EDER

"Önemli bir başlık altında buluştuğumuz bu panelde, sizlere büyük resmi anlatmaya çalışacağım. Deniz Ticaret Odası, bir işveren örgütüdür. Bu açıdan olayları değerlendirmesi gayet doğal. Deniz Ticaret Odası, çalışma şartlarının daha iyi olması için her zaman fikirlerini beyan eder ve idari makamlara bunun aktarır."

DENİZCİLİK GLOBAL BİR MESLEK

"Neticede çalışma barışının olmadığı bir ortamda işler karışabilir. Denizcilik global bir meslek. Diğer tüm sektörlerden farkı, uluslararası düzey olması.

Her gün başka insan ve başka milletler ile çalıştığınızı düşünün. Hayatınız boyunca bu işin bir dinamik boyutu var. Sektör ve idarenin tüm birimleri buna göre düşünüp hareket etmeli."

BAŞKANLIK SÜRECİMDE GÖRDÜĞÜM EN ÖNEMLİ PROBLEMLERDEN BİR TANESİ, KONULARA KALIPSAL YAKLAŞIMDA İLERLEMEK

"Denizcilikte IMO ve AB gibi çatı kuruluşlarımız var. Kuralları koyan mecralar belli. Bu kurallara uyan ülkeler kendi menfaatleri doğrultusunda aynı çatıda toplanıyor. Ülkemizde, dört yıllık başkanlık sürecimde gördüğüm en önemli problemlerden bir tanesi, hep kalıpsal bir yaklaşımda ilerlemek. Bizim istediğimiz farklı bir bakış açısı yaratılarak ilerlemek. Hazır bir kalıp ile ilerlemek yüzünden, vizyonumuzu ilerletemiyoruz."


ÖNÜMÜZDEKİ EN MÜHİM KONULARDAN BİRİ YABANCI BAYRAKTA ÇALIŞAN TÜRK GEMİ İNSANLARININ SOSYAL GÜVENLİK SORUNUDUR 

"Dünya değişiyor. 30 sene önce konuştuğumuz konuların esamesi okunmuyor. Dönüşüm süreci başladı ve devam ediyor. Rekabet etmek istiyorsak, oyunu kurallarına göre oynamalıyız. Geldiğimiz noktada, önümüzdeki en mühim konulardan biri, yabancı bayrakta çalışan Türk gemi insanlarının sosyal güvenlik sorunudur. Bunu detaylıca irdelemeliyiz. Dünya bu konuda çözümler buldu. Bizim de bu örnekleri gözden geçirerek, kendimize göre bir taslak oluşturmamız gerekiyor."

KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER