TÜRK ARMATÖRLER BİRLİĞİ 42. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

TÜRK ARMATÖRLER BİRLİĞİ 42. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Türk Armatörler Birliği'nin 42. Olağan Genel Kurul Toplantısı İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleşti.

Genel Kurul'un açılışında, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından;Yönetim Kurulu Eski Başkanı Ahmet Bedri İnce, bir konuşma yaptı. Konuşmasından başlıklar şöyle:

“Başkan seçildiğim dönemden itibaren, bu şerefli vazifeyi yapmaya çalıştık. Başarılı bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum. Türk Armatörler Birliği, yüz senelik bir topluluktur. Çok büyük çalışmalara imza attık. Geçmiş büyüklerimiz, Ziya Kalkavan ve Şadan Kalkavandan şunu öğrendik. Birlik ve beraberlik bilinci içerisinde çok şey başarılabilir. Sektörde kazandığımız ivmeyi bu fedakârlığa borçluyuz.Koster filosuyla
başlayan ivme, Akdeniz’de ismini göstermeye başladı. Topluluğumuz, şahsiyet ve kimliğini kazandı.  Ancak artık; bu kurumun Yönetim Kurulu Başkanlığını, devretmenin zamanı geldiğini düşünüyorum. Bu bayrağı bizden sonra gelen çalışkan isimlere bırakmak istiyoruz. Yönetim Kurulu Başkanı olacak kişinin, görevini son derece iyi şekilde ifa edeceğinden eminim ve yeni seçilecek kişinin sektörle ilişkili kurumlarla iletişimini bozmadan, dayanışmasına devam etmesini istirham ediyorum.”

Sonrasında; 2019-2020 Yönetim Kurulu faaliyet raporu Hüseyin Çınar tarafından okundu.Finansal tablolar, sunuldu.

Daha sonra; 2021-2022 Bütçe tasarısı, Denetleme Kurulu raporu, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu'nun ibrası, Tüzükte yapılan değişiklikler okundu ve oy birliği ile onaylandı.Ardından; Yönetim Kurulu asıl ve yedek üyeleri, Denetleme Kurulu asıl ve yedek üyeleri ve Disiplin Kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. Üyelerin listesi ise şu şekilde:Toplantının dilek ve temenniler kısmında; Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Cihan Ergenç, bir konuşma gerçekleştirdi.

Cihan Ergenç şu ifadeleri kullandı:

"Ahmet Bedri İnce başkanımdan çok şey öğrendim. Bana olan güveni için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

Dünya denizciliği, çok hızlı şekilde değişiyor. Bizler de armatör olarak değişmek zorundayız, her koşula ayak uydurmak zorundayız. Bu doğrultuda; dürüst, liyakat sahibi en iyi yönetim kurulunu yaptığımızı düşünüyorum. Onlara sonsuz şekilde güveniyorum. Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı onursal bir görev. Bu görevin zorluğunun farkındayım. Çok çalışarak en doğrusunu yaparak ilerleyeceğiz. Sayın Ahmet Bedri İnce'nin söylediği gibi; birlik ve beraberlik başarının anahtarı. Hiçbir şekilde insan ayırmadan, dayanışmamızı bozmadan ilerlemek istiyoruz."

Daha sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır bir konuşma yaptı.Çakır konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

"Öncelikle, Ahmet Bedri İnce'ye hizmetleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni seçilen yönetim kuruluna da ayrıca başarılar dilerim. Birlik ve beraberlik içerisinde denizciliği daha ileriye taşıyacağımızı biliyoruz. Daha iyi dönemler, bizleri bekliyor. Süreç ne kadar iyi ilerler ise; sektörümüz o kadar ileriye gider. Bizler, iş üreterek milli ekonomiye katkı sağlıyoruz. Uzun yıllardır, denizcilik sektörü olarak çok zor süreçler geçirdik. Ama umuyoruz ki, hep birlikte sektörü daha da ileriye taşıyacağız. Anahtar kural; proaktif bir tutumla beraberliği bozmadan makro projeler üretebilmek."Son olarak; İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran kürsüye çıktı. Kıran, Türk Armatörler Birliği'nin kuruluşundan bugüne kadar hizmet yapanlara teşekkürlerini ileterek şu ifadeleri kullandı:

"Bu sektörü ileriye taşımak adına, emek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Türkiye Armatörler Birliği, bugüne kadar farklı bir misyonda ilerledi. Sektörün, en önemli kurumlarından bir tanesi.
Türk denizciliğinin gelişmesinde fevkalâde rol oynamış bir kurum. Bu görevi, 1982’de Deniz Ticaret Odamızın kuruluşuna kadar fiilen yürüttü.

Odanın kuruluşuyla beraber, bu önemli misyonu Deniz Ticaret Odası üstlendi. İmkanlarının daha iyi olması sebebiyle odamız bir adım öne çıktı. Deniz Ticaret Odası ve Türk Armatörler Birliği, sektörü çok iyi noktalara taşıdı. Ancak, güçlü mücadelenizle bir yere varabilirsiniz. 'Olduğu kadar olmadığı kader' diyerek bir yere varamazsınız. Biz büyüklerimizden, büyük fedakarlıklar öğrendik. Bugünlere kolay gelinmediğini biliyoruz. Geçmiş büyüklerimiz, Türk denizciliğinin buralara gelmesini sağladılar. Türk Armatörler Birliği'nin, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Birliği ile bağlarını daha da güçlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Çok çalışmamıza rağmen; hâlen birçok şeyin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Çok zorlu bir süreçteyiz. Regülasyonlar, baş döndürücü hızla değişiyor. Bir konuyu çözemeden, bambaşka bir gündem oluşuyor. Teknolojilere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinde, çok daha iyi anladık ki, bu sektör çok büyük bir dönüm noktası."

Türk Deniz Medya olarak; Türk Armatör Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç ve ekibini tebrik ediyor; başarılar diliyoruz.

Kaynak: TURKDENİZ.COM