TÜRK BOĞAZLARINDAN TEYİT MEKTUBU SUNARAK GEÇEN TANKER SAYISI SEKİZE YÜKSELDİ

TÜRK BOĞAZLARINDAN TEYİT MEKTUBU SUNARAK GEÇEN TANKER SAYISI SEKİZE YÜKSELDİ

Denizcilik Genel Müdürlüğü, Türk Boğazlarından Teyit Mektubu Sunarak Geçiş Yapan Ham Petrol Yüklü Tankerler ile ilgili sosyal medya üzerinden bir bilgilendirme yaptı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklama şu şekilde:


"1 Aralık 2022 tarihinden sonra Karadeniz yönünden Türk Boğazlarını geçmek isteyen 24 ham petrol tankerinden 8'i, talep ettiğimiz bilgileri içeren P& sigortasının geçerli olduğuna dair teyit mektubunu sunarak Istanbul Boğazından geçişini tamamlamıştır. Halihazırda 4 tane ham petrol yüklü tanker daha uygun teyit mektubunu sunarak İstanbul Boğazı geçiş planlamasına alınmış olup yarın geçmeleri planlanmaktadır. Geri kalan 12 ham petrol tankeri henüz uygun teyit mektubunu sunmadığından, beklemeye devam etmektedir. Bu ay İstanbul Boğazından güney yönlü geçen ham petrol tankerlerinin taşıdığı ham petrol miktarı, 885 bin ton (uygun teyit mektubu ile geçen) olup, bekleyen ham petrol tankerlerinde bulunan ham petrol miktarı yaklaşık 1.8 milyon tondur. Yanın geçmesi planlanan tankerler ile yaklaşık 475 bin ton daha ham petrol Istanbul Boğazından geçecektir. 1 Aralık 2022 tarihinden beri uygun teyit mektubu sunmayan 12 ham petrol tankerinin 9'unun varış limanı Avrupa Birliği sınırlarında bulunmaktadır. Bu gemilerden 8'inin sahibi AB üyesi Yunanistan, 3'ü Hong Kong'dur ve bu gemilerin P&I sigortaları; Uluslararası P&I Grup üyesi İngiltere merkezli şirketler tarafından düzenlenmiştir. Ülkemiz petrol rafinerilerine gelen ham petrol yüklü 3 tankerin, ham petrolün alıcısının verdiği taahhütname ile Türk Boğazlarından geçişi sağlanarak enerj arz güvenliğimiz desteklenmiştir. Ham petrol taşıyan tankerlerin P&I sigortasının geçerli olduğuna dair teyit mektubu sunma yükümlülüğü yürürlüğe girdiğinde Çanakkale Boğazından geçmek üzere Marmara Denizi'nde bulunan ham petrol yüklü teyit mektubu sunmayan 8 tankerden 5'i denizlerimizde risk oluşturmamaları amacıyla Çanakkale Boğazı tüm gemi trafiğine kapatılarak ilave tedbirlerle ile karasularımızın dışına çıkarılmıştır. Marmara Denizinde bekleyen 4 ham petrol tankeri ise gerekli teyit mektubunu sunarak Ege Denizi'ne geçmiştir.

Marmara'dan Ege'ye geçmek için bekleyen tek bir ham petrol tankeri vardır ve henüz uygun teyit mektubunu sunmamıştır. Çanakkale Boğazından geçmek için Ege'de bekleyen 3 tankerden 2'si teyit mektubu ile geçmiş olup teyit mektubu sunan bir ham petrol yüklü tankerin geçişi ise yarın planlanmaktadır. Karasularımızdaki tek ham petrol yüklü Rusya Federasyonu tankeri, uygun teyit mektubunu vermiş olup yarın İstanbul Boğaz'ından Güneye doğru geçiş yapacaktır. Türk Boğazlarından geçmek için bekleyen başka bir ham petrol yüklü Rusya Federasyonun tankeri bulunmamaktadır. Ham petrol yüklü olarak Türk Boğazlarından geçmek isteyen tek Türk Bayraklı gemi, Cuma günü gerekli teyit mektubu sunarak, Türk boğazlarından geçişini tamamlamış olup, şu anda Türk Bayraklı herhangi bir ham petrol tankerinin Türk Boğazlarında beklemesi söz konusu değildir. Türk Bayraklı gemiler için gerekli destek Devletimiz tarafından bundan önce olduğu gibi bundan sonra da verilecektir. İlgili mercilerle görüşmelerde sona gelinmiş olup, birkaç gün içinde Türk Boğazlarındaki trafiğin rutin olarak gerekli emniyet tedbirlerinden ödün verilmeden devam edeceği öngörülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."