TÜRK DONANMASI İÇİN TARİHİ GÜN!

TÜRK DONANMASI İÇİN TARİHİ GÜN!

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Yalova Sefine Tersanesi'nde Mavi Vatana Güç: Yeni Deniz Platformları Teslimat Töreni'nde deniz platformlarını bünyesine kattı.

adscode

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle, 4 adet yerli ve milli deniz platformu donanmanın envanterine girdi.

Türk Deniz Kuvvetleri, yeni deniz platformlarını bugün resmi olarak teslim aldı. 4 adet yerli ve milli deniz platformu donanmanın hizmetine sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mavi Vatana Güç: Yeni Deniz Platformları Teslimat Töreni'nde yaptığı konuşmada:

''Bugün sadece gemilerimizin teslimatıyla yetinmiyoruz, dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracımızı donanmamıza teslim ediyoruz.

Gemilerimizle donanma gücümüz artıyor. Önümüzdeki dönemde yeni başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum.

Projelerimizde yüzde 80'e varan yerlilik oranına ulaştık. Çok maksatlı amfibi hücum gemisi denizde ikmal muharebe destek gemisi istif sınıfı fırkateyn yeni tip denizaltı gurur abidesi olan projelerimizden birkaçıdır.

Çatışmaların sona erdirilmesi için de gayret sarf ediyoruz. Bundan 2 yıl önce çatışmaların ilk aylarındayken Rusya-Ukrayna arasındaki İstanbul sürecinin önemi bugün daha iyi anlaşılmaktadır.

Bu süreç hedefine ulaşabilseydi bu kadar yıkım yaşanmamış olacaktır. Günümüzde savunma alanında güçlü ve bağımsız olamayan milletlerin istikballerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir." ifadelerini kullandı.Bu platformlar arasında Türkiye’nin ilk milli firkateyni TCG İSTANBUL (F-515), Türk Donanması’nın en büyük deniz platformu TCG DERYA (A-1590), TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi (A-575) Lojistik Destek Gemisi ve elektronik harp yeteneğine sahip ilk silahlı insansız deniz aracı MARLİN SİDA bulunuyor. 


4 adet yerli ve milli deniz platformu arasında, Türk Donanması’nın en büyük deniz platformu olan TCG DERYA (A-1590) 194.8 metre uzunluğunda, 24.4 metre genişliğinde ve 26 bin tonun üzerinde deplasmana sahip. Türkiye’nin ilk milli firkateyni TCG İSTANBUL (F-515) ise 113.2 metre uzunluğunda ve 3 bin ton deplasmana sahip.

TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi (A-575) Lojistik Destek Gemisi
106.5 metre uzunluğunda, 16.8 metre genişliğinde.

Elektronik harp yeteneğine sahip ilk silahlı insansız deniz aracı MARLİN SİDA da yaklaşık 15 metre uzunluğunda.

TÜRK DENİZ MEDYA