TÜRK LOYDU, DENİZ EMNİYETİ KOMİTESİ TOPLANTISI'NA KATILDI

TÜRK LOYDU, DENİZ EMNİYETİ KOMİTESİ TOPLANTISI'NA KATILDI

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) Deniz Emniyeti Komitesi’nin 106. Dönem Toplantısı (MSC 106) 2-11 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün Londra’da bulunan merkezinde gerçekleştirilen toplantıya, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Dış İlişkiler Bölümü Müdürü Mehmet Avcı ve Bayrak Devleti Onayları Birimi Yöneticisi Aykut Yılmaz katıldılar. Türk Loydu’nun yer aldığı Türkiye delegasyonuna, IMO’nun Türkiye Daimi Temsilcisi Mehmet Hanifi Güler başkanlık etti.

IMO’nun en önde gelen teknik organlarından olan Deniz Emniyeti Komitesi, hem yolcu gemilerini hem de her türlü kargo gemisini kapsayan IMO kapsamına giren deniz emniyeti ve deniz güvenliği ile ilgili tüm konuları ele alıyor. MSC'nin ilk kadın başkanı Mayte Medina’nın başkanlık ettiği komitenin mevcut gündeminde, hedef temelli standartlar (Goal Based Standards) , otonom gemiler (MASS), korsanlık ve gemilere karşı silahlı soygun, siber güvenlik, e-navigasyon ve Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sisteminin (GMDSS) modernizasyonu gibi çok çeşitli konuları bulunuyor.