TÜRK LOYDU, DRONE'LARLA UZAKTAN SÖRVEY YAPACAK

TÜRK LOYDU, DRONE'LARLA UZAKTAN SÖRVEY YAPACAK

Salgınla birlikte dijitalleşme çalışmalarını hızlandıran milli tek klas kuruluşu Türk Loydu, gemi denetimlerinin önemli bir kısmını ‘uzaktan sörvey’ yöntemiyle yaptı.

Otonom sistemler, yapay zeka destekli akıllı raporlama sistemleri ve büyük veri analitiğine yönelik çalışmalar da başladı.

Türkiye’nin milli tek klas kuruluşu Türk Loydu; özellikle askeri deniz araçları, yolcu tekneleri, römorkörler, hopper barge ve dredger’ların yeni inşa klaslamasında önemli bir tecrübeye sahip. Bu gemi tiplerinin klaslanmasının yanında aynı zamanda, dökme yük gemileri, sondaj ve araştırma gemileri, balıkçı gemileri, tankerler, destek gemileri ile ‘batarya ile çalışan sıfır emisyonlu’ ve insansız-otonom inovatif projelerle ilgili bir yandan kural geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, sektörlerdeki dijitalleşme süreçlerine paralel olarak, uzaktan sörvey yapabilme araçları, drone ile sörveyler, sanal gerçeklik uygulamaları ve simülasyon tabanlı eğitim kabiliyetlerinin artırılmasına yönelik yenilikçi sörvey, muayene ve denetim projelerini başlattıklarını söyledi.

“Trendleri yakından takip ediyoruz”

Hizmet verdikleri alanlarda drone ve ROV’ler ile sörveyler, otonom sörvey sistemleri, yapay zeka destekli akıllı raporlama sistemleri, büyük veri ile veri analitiği, uzaktan sörvey yazılımları, giyilebilir bilgisayar teknolojileri, sanal gerçeklik uygulamaları ve simülasyon eğitim kabiliyetlerinin artırılmasına yönelik yenilikçi ve trendlere uygun çalışmalar başlattıklarına vurgu yapan Melikoğlu, “Türk Loydu olarak biz de teknolojik gelişmeleri yakından izliyoruz ve geleceğimizi şekillendirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında denizcilik sektörü bünyesinde yer alan Yeni İnşa Bölümü tarafında gerçekleştirilen sörveylerin yüzde 12’sini ve Servisteki Gemiler Bölümü tarafından yapılan sörveylerin yüzde 4’ünde ‘uzaktan sörvey’ metodolojilerini kullandık” bilgisini verdi.

Gemi çeşitliliğini artırıyor

Klasa kayıtlı gemileri hem sayı hem de tonaj olarak artırmaya devam ettiklerini bildiren Melikoğlu, “Gemi sayı ve tonajını artırırken, ülkemiz için stratejik olan alanlarda daha fazla yer almak için filomuzda bulunan gemilerin çeşitlerini artırmak üzere çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Filomuza kattığımız Türkiye’nin ilk sondaj gemileri Fatih ve Yavuz’a ilave olarak üçüncü sondaj gemisi Kanuni de yakın zamanda Türk Loydu klasında hizmet vermeye başladı” dedi. Askeri gemilerde MİLGEM Projesi ile başlayan klaslama tecrübelerinin her geçen gün daha da artarak devam ettiğine dikkat çeken Melikoğlu, “Şu ana kadar yurt içi ve yurt dışında 200’e yakın askeri gemiye hizmet vererek, dünya denizlerinde askeri gemi klaslamasında önde gelen kuruluşlar arasında yer alıyoruz. Askeri gemi projelerindeki konumumuzu pekiştirerek devam ettirmeyi, projelerimizi yurt dışında sürdürmeyi ve yeni projelerde Savunma Sanayi Başkanlığı ve tersanelerle işbirliğimizi geliştirmeye devam etmek üzere çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi