UKRAYNA İÇİN İNŞA EDİLEN KORVETİN OMURGA DÖŞEME TÖRENİ İSTANBUL'DA YAPILDI

UKRAYNA İÇİN İNŞA EDİLEN KORVETİN OMURGA DÖŞEME TÖRENİ İSTANBUL'DA YAPILDI

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için inşa edilen geminin omurga döşeme töreni Ukrayna ordusunun katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti.

7 Eylül Salı günü Ukrayna Donanması’nın ihtiyacına yönelik yeni korvet sınıfı geminin döşeme töreni İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıya, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Aleksey Neijpapa başkanlığındaki Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet katıldı.Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin Facebook sayfası üzerinden yayınlanan mesajda “Korvet, Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul kentindeki gemi inşa işletmelerinden birinde döşendi. ADA tipi korvetin inşası 28 Nisan 2021’den beri devam ediyor, ancak Türk geleneklerine göre, sadece bölümlerin ve gövdenin bir kısmının inşasından sonra, geminin omurgasını döşemek için ciddi bir tören yapılır. Anlaşmalara göre, korvet 2022’de Ukrayna’ya sevk edilecek ve 2024’te Ukrayna donanmasının bir parçası olacak.” mesajı yazıyor.

Neijpapa, bu olayı Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin gelişimi için bir dönüm noktası olarak nitelendirerek “Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan tüm anlaşmalar zamanında uygulanıyor, hatta bazıları zamanından önce yapılıyor, bunu hali hazırda ülke olarak bizim çıkarlarımız için görev yapan Bayraktar TB-2 insansız hava sistemleri örneğinde de görüyoruz.” diye ekledi.

Kaynak: ukrhaber.com