UKRAYNA'DA SALDIRIYA UĞRAYAN ZAKHARİY VİNCİNİN SAHİPLERİ, TÜRK DENİZ MEDYA'YA KONUŞTU... "MAKİNE DAİRESİ YANARAK KÜLE DÖNDÜ, GEMİ HER AN BATABİLİR"

UKRAYNA'DA SALDIRIYA UĞRAYAN ZAKHARİY VİNCİNİN SAHİPLERİ, TÜRK DENİZ MEDYA'YA KONUŞTU... "MAKİNE DAİRESİ YANARAK KÜLE DÖNDÜ, GEMİ HER AN BATABİLİR"

Ukrayna'nın Kherson bölgesinde havan saldırısına uğrayan Türkiye'nin en büyük yüzer vinci Türk bayraklı "Zakhariy" gemisinin sahipleri Türk Deniz Medya'ya yaşananları anlattı.

adscode

Ukrayna'nın Kherson bölgesinde bulunan ve Türkiye'nin en büyük yüzer vinci olma özelliği taşıyan Zakhariy isimli vinç havan toplu saldırıya uğramıştı. 

Makine dairesi tamamen yanan ve kısmen batan Türk bayraklı vincin bağlı olduğu Oneks Denizcilik Ortakları Remzi Solak ve Onur Solak yaşanan bu üzücü durumu Türk Deniz Medya'ya anlattı.

Remzi Solak'ın Türk Deniz Medya'ya verdiği özel röportaj şu şekilde:

Zakhariy ne kadar zamandır Ukrayna'daydı? Kherson'da mahsur kalma süreci nasıl gelişti?

"Ocak 2021 tarihinden Aralık 2021 tarihine kadar yaklaşık 11 aylık süreçte Ukrayna'nın en büyük köprüsü olan Zaporozhye Köprüsü'nün montajını yaptık. 

Daha sonra Zaporozhye'den ayrılarak Kherson'a geldik. Kherson'a geldiğimiz süreçten sonra savaş başladı. Kherson'dan çıkamadık.

Orada Pallada Tersanesi'nin rıhtımında kaldık. Daha sonra Rus güçleri gelip evraklarımızı kontrol ettiler. Tam olarak Ekim ayının sonlarına doğru, Rus güçleri zor kullanarak rızamızın dışında, bizi bulunduğumuz yerden farklı bir konuma götürdüler. Bu olay yaşandığında, Dışişleri Bakanlığı'na haber verdik. 

Bizleri, nehrin bataklık olarak nitelendirebileceğimiz bir yere götürdüler. Yanımıza da diğer rıhtımlarda bulunan römorkörler, küçük gemiler getirildi. Tamamen bilinçli bir olay olduğunu düşünüyoruz. Biz, Türk gemilerinin yanına gitmek için ricada bulunmamıza rağmen; hayır cevabını aldık. Şu an daha iyi anlaşılıyor ki, Rus güçleri bizi bilerek ve isteyerek oraya götürdü.

Saldırı ne zaman başladı? Bombardıman sırasında Zakhariy'de mürettebat var mıydı? 

"Zakhariy" vincinin kapasitesini çok iyi bildikleri için bunu yaptılar. Köprü montajlarını yapabilecek tek vinç buydu. 12 Aralık günü saat 15.30 sularında bir bombardıman başladı. Diğer gemileri de vurdular. Bizim vincin makine dairesine bomba isabet etti. Yangını da söndüremedik. Olayın, vardiya değişim saati esnasında olmasına seviniyoruz. Mürettebatımıza bir şey olmadı.

Bu sabah saatlerinde personel gemiyi kontrol etmek  için gittiğinde bir felaketle karşı karşıya kaldı. Ana duba tamamen delinmiş. Makine dairesi yanarak kül olmuş. Henüz batmadı, ama her an batabilir. Tahmini zararımız en az 10-12 milyon dolar civarında.

Bu geminin, yeniden yapımı ve tamiratı için en az bir yıllık bir süreye ihtiyacımız var. Şu anda dünyadaki bu güçte jeneratörlerin dahi temini çok zor. Tüm yetkililere haber verdik. Ukrayna Konsolosluğu, Ukrayna Büyükelçiliği'ne ve Deniz Ticaret Odası'na haber verdik. Gerekli prosedürlere başlamamızı söylediler. Bizler de bu minvalde, elimizden geleni yaptık."

HABERİN KAYNAĞI: TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABER