UKRAYNA'DAN BOĞAZ'A SÜRÜKLENDİĞİ İDDİA EDİLEN MAYINLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

UKRAYNA'DAN BOĞAZ'A SÜRÜKLENDİĞİ İDDİA EDİLEN MAYINLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

Ukrayna'dan Boğaz'a sürüklendiği iddia edilen mayınlarla ilgili açıklama: Bölgeyi gemi trafiğine kapatmak istiyorlar.

İddialara yanıt veren Ukrayna Denizcilik İdaresi Başkanı Viktor Vyshnov, "Bu Rus tarafının yaptığı bir dezenformasyon. Sözde mayın tehlikesinden bahsederek Karadeniz'in ilgili bölgelerini gemi trafiğine kapamak istiyorlar" ifadesini kullanırken Ukrayna donanmasından yapılan açıklamada ise Rusya'nın 'enformasyon korsanlığı' yaptığı vurgulandı.
 
Rus istihbarat servisi FSB'nin Ukrayna açıklarına döşenen deniz mayınlarından 420'sinin bağlantılarından koparak Karadeniz'in batısı ve Boğazlar'a doğru sürüklendiği yönündeki iddiasıyla ilgili bir açıklama da Ukrayna'dan geldi.

"KARADENİZ'İN BAZI BÖLGELERİNİ TRAFİĞE KAPAMAK İSTİYORLAR"

Ukrayna Denizcilik İdaresi Başkanı Viktor Vyshnov tarafından Reuters'a yapılan açıklamada, "Bu Rus tarafının yaptığı bir dezenformasyon. Sözde mayın tehlikesinden bahsederek Karadeniz'in ilgili bölgelerini gemi trafiğine kapamak istiyorlar" ifadeleri kullanıldı.

"RUSYA ENFORMASYON KORSANLIĞI YAPIYOR"

Ukrayna donanmasından yapılan açıklamada ise, Ukrayna'nın Karadeniz sularında güvenlik bildirimleri yapma hakkının sadece Ukrayna donanmasına ait olduğu ve Rusya'nın 'enformasyon korsanlığı' yaptığı belirtildi.

"GEMİLERİN MAYINLA KARŞILAŞMASI DURUMUNDA BİLGİ VERMESİ GEREKMEKTEDİR"

Öte yandan Reuters'a konuşan gemicilik kaynakları Türkiye'nin Samsun'daki NAVTEX istasyonundan da bu konuda uyarı mesajı geçildiğini duyurdu. Mesajda, "Civardaki tüm gemiler için sürüklenen mayınlara dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Gemilerin mayın ya da mayına benzer bir cisimle karşılaşması durumunda hemen bilgi vermesi gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: haberler.com