ÜNAL BAYLAN: "DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN ULUSLARARASI REKABETTE DAHA FAZLA PAY ALMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ"

ÜNAL BAYLAN: "DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN ULUSLARARASI REKABETTE DAHA FAZLA PAY ALMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ"

Denizcilik Genel Müdür Ünal Baylan, Türkiye Denizcilik Zirvesi'nin ikinci gününde "GEMİ İNSANI İSTİHDAMI: MLC SÖZLEŞMESİNİN ETKİLERİ" başlıklı panele konuk oldu.

Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, moderatörlüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Akademisyen Prof. Dr. Ersan Başar yaptığı "GEMİ İNSANI İSTİHDAMI: MLC SÖZLEŞMESİNİN ETKİLERİ" başlıklı panele konuk oldu.

Baylan, şu şekilde konuştu:

DIŞ TİCARETTE YÜKLERİN ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ DENİZ TAŞIMACILIĞI İLE GERÇEKLEŞİYOR

"Ülkemiz, özellikle denizcilik alanında ciddi yatırımlar yaptı. Teknolojik altyapı ve yetişmiş insan gücü konuları çok önemli bir noktaya taşındı. 

Dış ticarette yüklerin çok büyük bir bölümü "deniz taşımacılığı" ile gerçekleşiyor. Birçok alanda avantajlı bir sektör. Tek seferde çok daha fazla yük taşınabiliyor. Pandemi sürecinde dahi, uluslararası ticaret aktif şekilde devam etti."

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN ULUSLARARASI REKABETTE DAHA FAZLA PAY ALMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

"Uluslararası araştırmalar nezdinde; 2026 yılında dünya çapında 96.000 zabitan açığı oluşacağı bekleniyor. Bilindiği üzere, Rusya ve Ukrayna gemi insanı arzı sağlayan iki ülkeydi. Aralarında yaşanan bu savaş doğrultusunda dünya çapında personel açığı bekliyoruz. 

Biz bu süreçten nasıl daha az etkileniriz? sorusuna yanıt arayacağız. Denizcilik sektörünün uluslararası rekabette daha fazla pay alması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bunu sağlayabilmek için, herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Denizcilik eğitim kurumlarımızın durumu oldukça iyi. Sivil toplum kuruluşlarının bizlere desteğinden son derece memnunuz. Ancak, denizci adayı seçiminde daha ciddi planlamalar yapılmalı."

DENİZCİLİK MESLEĞİNE DEVAM EDECEK BİR PORTFÖYE İHTİYACIMIZ VAR

"İstatistiklere baktığımızda; aktif çalışan 135.000 deniz insanımız var. Yeni bir sistemi devreye alıp, gemi insanlarımızın online sistem üzerinden işlemlerini gerçekleştirebileceği bir projemiz var. Uluslararası pastadan daha iyi bir pay alabilmek için "ingilizce" (dil) konusunun üzerinde duruyoruz. Denizciliği isteyen kişilere verdiğimiz eğitimler ile mesleği sevmeleri için onlara destek oluyoruz. Denizcilik mesleğine devam edecek bir portföye ihtiyacımız var." 

KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER