UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARININ GEMİ MÜRETTEBATINA YÖNELİK TEHDİTLERİNDE ARTIŞ YAŞANIYOR...

UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARININ GEMİ MÜRETTEBATINA YÖNELİK TEHDİTLERİNDE ARTIŞ YAŞANIYOR...

Kolombiya'da uyuşturucu kartelleri, masum denizcileri ve gemilerini hedef almaya devam ediyor.

adscode

Kolombiya uyuşturucu üretimi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kolombiya dünyanın en büyük uyuşturucu üreticisi olmaya devam ediyor. Devlet Başkanı Gustavo Petro; uyuşturucu madde yetiştirme ve yakalanan maddelerin yok edilmesine yönelik yasaların uygulamasını durdurdu. Yasaların uygulanmasının durdurulmasının ardından ülkede bir yılda uyuşturucu madde üretimi yüzde 43 oranında arttı. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan bir olayda; gemi seyir halindeyken teknelerle gemiye yaklaşan kaçakçılar, gemi mürettebatına otomatik silahlarla ateş etti. Gemi mürettebatı bastırıldıktan sonra kaçakçılar; uyuşturucuları konteynerlere taşıdı. Gemi mürettebatının ifadelerine göre; kaçakçıların yanında konteynerleri açmak ve kapamak için ekipmanlar ile birlikte sahte konteyner mühürleri de bulunuyordu.

Benzeri olayların artması denizciler için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Uluslararası denizcilik kurumları; riskin yüksek olduğu limanlarda yerel güvenlik görevlilerinin kullanılması, seyir halindeyken yaşanabilecek olaylarda ise kıyı makamlarının bilgilendirilmesini öneriyor.

Benzeri olayların artması denizciler için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Uluslararası denizcilik kurumları; riskin yüksek olduğu limanlarda yerel güvenlik görevlilerinin kullanılmamasını, yerel güvenlik görevlilerinin zaman zaman kaçakçılar ile iş birliği yaparak; kaçakçılara yardım ettiği örneklerin bulunduğunu ifade ediyor. 

Seyir halindeyken yaşanabilecek olaylarda ise kıyı makamlarının bilgilendirilmesini öneriliyor.

TÜRK DENİZ MEDYA