"YASA DIŞI OLAN GEMİLER HARİÇ KIZILDENİZ'DEKİ GEMİ GEÇİŞLERİNDE HERHANGİ BİR SORUN YAŞANMIYOR"

"YASA DIŞI OLAN GEMİLER HARİÇ KIZILDENİZ'DEKİ GEMİ GEÇİŞLERİNDE HERHANGİ BİR SORUN YAŞANMIYOR"

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı Bab-ül Mendep Boğazı ve Kızıldeniz’den gemi geçişleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

adscode

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı, 11 Ocak ile 19 Mart arasındaki yaklaşık 3 aylık dönemde Arap Denizi ve Kızıldeniz’den 4 bin 591 geminin geçtiğini açıkladı.

Amerika, İngiltere ve İsrail’e ait gemilerin geçişine getirilen yasağı hatırlatan Yemen ulaştırma bakanlığı, yasadışı gemilerin dışında ticari gemilerin geçiş güvenliği konusunda herhangi bir sorunun bulunmadığını ifade etti.

Yemen Ulaştırma Bakanlığı, Sanaa hükümetinin Arap Denizi’nde, Kızıldeniz’de, Bab-ül Mendeb Boğazı’nda, Hint Okyanusu ve Ümit Burnunda deniz ticareti ve gemicilik güvenliği konusunda hassas olduğunu vurguladı ve yasağın sadece Amerika, İngiltere ve İsrail rejimlerine yönelik olduğunu belirtti.

Yasak kapsamında olmayan diğer tüm gemilerin geçiş güvenliğinin sağlandığının belirtildiği açıklamada yasadışı olmayan yabancı gemilerden uluslararası denizcilik güvenliğinin sağlanması için Yemen hükümetiyle işbirliği yapmaları ve konumlarını gösteren sistemleri açık tutmaları istendi.

Ensarullah Hareketi öncülüğünde kurulan Sanaa merkezli Yemen hükümeti, İsrail rejiminin Gazze’ye yönelik saldırıları sebebiyle İsrail gemilerinin, Yemen’e yönelik saldırıları sebebiyle de Amerika ve İngiliz gemilerinin Kızıldeniz’den geçişine yasak getirmişti.

Haberin Kaynağı: ISW NEWS