YENİKAPI-BURSA HIZLI FERİBOT SEFERLERİ KISMİ DEVAM EDECEK

YENİKAPI-BURSA HIZLI FERİBOT SEFERLERİ KISMİ DEVAM EDECEK

İDO, araçlı yolcular tarafından yoğun talep gören Yenikapı - Bursa hattında arabalı hızlı feribot seferlerini yolculardan gelen yoğun talep nedeniyle kısmi olarak açtığını duyurdu.

Kiralık iki feribot yerine mülkiyeti tamamen İDO’da olan tek feribota düştüklerini ve dolayısıyla sefer sayılarında bir azalma yaşanacağını belirten İDO yetkilileri, yeni yıl itibariyle biletlere yapılacak zammın ise açıklanacak enflasyon oranına ve Osmangazi Köprüsü geçiş ücretine göre belirleneceğini açıkladı. İDO, geçen haftalarda operasyonel maliyetlerin yükselmesi nedeniyle Yenikapı- Mudanya arasındaki arabalı hızlı feribot seferlerini durdurma kararı almıştı.

Süreç hakkında açıklamalarda bulunan İDO Genel Müdürü Murat Orhan, Orhan Gazi ve Osman Gazi feribotlarının kiralama süresinin 20 yıl daha devam etmesine rağmen operasyonel maliyetler nedeniyle bu gemilerle sefer yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Orhan, “Operasyonel maliyetlerimiz halen düşmedi. Son dönemde bunu kaldıramaz aşamaya geldiğimiz için seferleri durdurma kararı almıştık. Gelen yoğun talep nedeniyle, bu iki kiralık gemi yerine mülkiyeti tamamen kendimizde olan Adnan Menderes hızlı feribotu ile tüm şartları zorlayarak sefer yapacağız. Haftanın her günü sabah Yenikapı’dan gidiş, akşam Mudanya’dan dönüş ve buna ek olarak talep doğrultusunda bazı haftalarda Cuma günleri 2 gidiş, 2 dönüş şeklinde planlama yapılacak” dedi.

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm (BURULAŞ) Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar da, İDO’nun bu kararından memnun olduklarını dile getirdi. Bursa Deniz Otobüsü (BUDO) olarak şu anda bir fiyat artışı planlamadıklarını açıklayan Çapar, “BUDO olarak İstanbul’da araç indirmeye müsait bir iskelemiz olmadığı için şu anda tek başımıza araç taşıma ihtimalimiz söz konusu değil. Yolculuklarla ilgili ciddi bir sıkıntı olmayacağını sadece araçla seyahat eden yolcuların etkileneceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Dünya Gazetesi