YILDIZ YEKNİK ÜNİVERSİTESİ "GEMİ İNŞAATI VE DENİZCİLİK FAKÜLTESİ" MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

YILDIZ YEKNİK ÜNİVERSİTESİ "GEMİ İNŞAATI VE DENİZCİLİK FAKÜLTESİ" MEZUNİYET TÖRENİ YAPILDI

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü/Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümleri 2021-2022 Mezuniyet Törenleri YTÜ Davutpaşa Kampüsü'nde gerçekleşti.

Yapılan törene; Yıldız Teknik Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz,  İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, bölüm başkanları, öğretim elemanları, sektörden birçok isim ve aileler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından programın açılış konuşmasını Yıldız Teknik Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz yaptı. Yılmaz yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Yıldız Teknik Üniversitesi, denizcilik eğitiminde kurulduğu tarihten bugüne kadar birçok öğrenciyi çalışmaya hayatına kazandırmıştır.

Bu öğrencilere bilgi ve birikimlerini vermekten esirgemeyen akademisyenlere teşekkür ediyorum. Ailelerle birlikte, mezun öğrencilerimizin heyecanını yaşıyoruz.

Günümüz gençlerinin en önemli yetkinliklerinin başında "iletişim" gelmektedir. Bu yetkinliğe inovatif adımları ekleyerek çok daha iyi yerlere gelmenizi temenni ediyor; geleceğinizde iyi noktalarda olmanızı diliyorum.Kendinize güvenerek bu limandan ayrılın. Bundan sonra birçok limana uğrayacaksınız. Bu bağı asla kopartmayın.”

Daha sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakülte Birincisi Berfe Nur Kallenci söz aldı. Kallenci, şu şekilde konuştu:

“İstemek başarmanın yarısı derler. Bu bir "erkek bölümü" değil mi gibi yaklaşımlara yanıt olarak; bölüm birinciliğimin verdiği gururu sizlerle paylaşıyorum.

Her daim emin adımlarla ilerleyeceğime söz veriyorum. Ailemin ve arkadaşımın desteğinden dolayı onlara teşekkürlerimi iletiyorum.

Eğitim almak, bilgiyi hafızaya doldurmak değildir.Buradaki emeği geçen tüm hocalarıma teşekkürü borç biliyorum.

Arkadaşlarıma geleceklerinde verecekleri kararlarda güzel tercihler diliyorum. Elimizinden gelenin en iyisini yapıp sonraki kuşağa örnek olacağız.”

Ardından, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, kürsüye çıktı ve bir konuşma gerçekleştirdi. Kıran, yaptığı konuşmada şu açıklamalara yer verdi:

"İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Türkiye'nin en köklü kurumlarından biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi, bizler için son derece önemli bir kurumdur.

YTÜ, kısa sürede sektörün ihtiyaç duyduğu personel açığını kapatmıştır. Buradan sağlam bir temel oluşturarak profesyonel iş hayatına atılacağınıza eminim. Bugün bir dönemi kapattınız.

Çok zor bir süreçten geçtik. Sizler de bu süreci yaşamak zorunda kaldınız. Ancak inaniyorum ki bu tecrübeler sizlere iyi sonuçlar olarak geri dönecek. Bu süreç mezuniyetinizi daha değerli kılacak.Sizleri bugünlere getiren her bireyin (başta aileniz olmak üzere) büyük bir alkışı hak ettiğini düşünüyorum.

Değerli veliler, bugün yaşamlarının her anına eşlik ettiğiniz evlatlarınızla gurur duyma günü. Öğrenciler, ailelerinizi gururlandırmaya devam edin.

Yeni sayfalar, tıpkı denizler gibi birçok fırtına ile dolu olacak. Bunlardan korkmayın. Çünkü bu deneyime sahipsiniz. Dünya büyük bir değişim içindeyken, sahip olduğunuz bilgiyi güncellemelisiniz."

Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz kürsüye çıktı ve bir konuşma yaptı. Yılmaz, motive edici konuşmasında şu açıklamaları kullandı:

"Denizci kelimesinin altını çiziyorum. 1987 yılında sizler gibi bir öğrenciydim. Şunu ifade etmek isterim ki; içinde bulunduğunuz zamanın kıymetini bilmiyoruz.

Mezun oldunuz, ama farkında olmalısınız. "Denizcilik" farklı bir olgudur. Daha özeldir. Bu sizi rehavete sokmamalı. Çok farklı bir mühendissiniz. Ben dahi bunun farkında varamamıştım.

Dışarıya çıktığınızda, belli bir süre geçince farkındalık süreci ortaya çıkacak. Sizlere naçizane tavsiyem; iletişim ağınızı genişletin. Kendinizin farkında olun. İnsanlara sizlerden istifade etme fırsatını verin.

Çözümcü ve dayanıklı olun. Duygusal dayanıklılığın en üst seviyede olduğu bir bölümden mezun oldunuz. Çok zor bir iş yapacaksınız. Lütfen farkında olun. Vizyonunuzu genişletin. Sürekli çalışın üretin, kafanızı kaldırın ve dik yürüyün!"

Yapılan konuşmaların ardından; fakülte birinci, ikinci ve üçüncülere ödül ve hediyeler takdim edildi.
İMEAK Deniz Ticaret Odası Tamer Kıran; birinci, ikinci ve üçüncü olarak mezun olan öğrencilere hediye takdim etti.

And içme ve kep atma töreninin ardından program sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM ÖZEL HABER