YUNAN NAKLİYE ŞİRKETLERİNE CADILAR BAYRAMINDA SİBER SALDIRI ŞOKU!

YUNAN NAKLİYE ŞİRKETLERİNE CADILAR BAYRAMINDA SİBER SALDIRI ŞOKU!

Birkaç Yunan nakliye şirketi, hafta sonu Cadılar Bayramı'nda siber saldırıların kurbanı oldu.

Etkilenen şirketler, Danaos Yönetim Danışmanlarının iletişim sistemlerini kullandı ve şirketle doğrudan temasa geçti.

Edinilen bilgilere göre; gemilere yapılan siber saldırılar sonucunda; tedarikçiler, acenteler, kiralayanlar ve sarf malzemeleri ile iletişimler engellendi ve aynı zamanda yazışmalarının bulunduğu dosyalar da kayboldu.

Danaos Yönetim Danışmanları, müşterilerine, diğer şeylerin yanı sıra kritik dosyaları harici sabit disklere yedeklemelerini isteyen talimatlar gönderdi.

Julian Clark, “Siber risk ortamı, organize suç ve devlet aktörlerinin katılımı, siber dışlama hükümleri, uluslararası yaptırımlar ve uluslararası düzenlemeler nedeniyle giderek daha karmaşık hale geliyor.

Armatörler ve operatörler, sektörün karşılaştığı diğer tüm baskılara ek olarak artık bu karmaşık ortamda gezinmek zorunda.

Hukuki açıdan bakıldığında, siber sigorta kapsamının ve uygulamasının, sözleşmelerdeki siber hükümlerin ve siber acil müdahale prosedürlerinin kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi kritik öneme sahip." ifadelerini kullandı.

Siber Güvenlik Uzmanı Rick Tiene, armatörlerinin ve operatörlerinin proaktif siber güvenlik savunması uygulamaları gerektiğini ve siber güvenliği deniz altyapısının bir parçası olarak görmenin önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM