YUNANİSTAN AÇIKLARINDA YANGIN ÇIKAN FERİBOTTA CAN PAZARI! TÜRK GEMİSİ YARDIM İÇİN BEKLİYOR...

YUNANİSTAN AÇIKLARINDA YANGIN ÇIKAN FERİBOTTA CAN PAZARI! TÜRK GEMİSİ YARDIM İÇİN BEKLİYOR...

Gemini Denizcilik'e ait M/V Sirena adlı Türk yük gemisi, yardım etmek üzere bölgede bekliyor. Gemini Denizcilik'in sahibi Levent Horasanlı, özel bilgiler verdi. İşte detaylar...

Yunanistan Sahil Güvenliği'nden yapılan açıklamaya göre, İtalya'ya gitmek üzere Igoumenitsa kentinden ayrılan feribotta Korfu Adası yakınlarında seyir halindeyken yangın çıktı. Yerel saatle 06.50'de çıkan yangın için kurtarma ekipleri gönderildi. Toplamda 237'si yolcu, 51'i mürettebat 288 kişinin bulunduğu feribotta şu ana kadar ölen ya da yaralanan olmadığı aktarıldı.

KAÇMAK İÇİN FERİBOTTAN ATLADILAR

Feribottan atlayarak yangından kaçmaya çalışanların olduğu ifade edilirken, toplamda 242 kişi kurtarıldı. 46 kişi ise kurtarma ekipleri tarafından aranıyor. Syrena Euroferry Feribotu'nda çıkan yangını kontrol altına almak ve yolcuların tahliyesi için başlatılan kurtarma operasyonuna en az 3 sahil güvenlik gemisi katılıyor. Kurtarılacak kazazedeler için de ilkyardım hazırlıkları yapıldı. 

KURTARILANLAR KORFU'YA GÖTÜRÜLDÜ

Yetkililer, cankurtaran botlarıyla tahliye edilen yolcuların ve mürettebatın Korfu'ya götürüldüğünü söyledi. Bölgede hava koşullarının "ılıman" olduğu aktarıldı.

SEBEBİ BİLİNMİYOR

Yangının nedeni henüz bilinmezken, feribotun kalkıştan yaklaşık 9 saat sonra Brindisi limanına ulaşması planlanıyordu.

BİR TÜRK GEMİSİ ADRİYATİK'TE YANNA GEMİNİN ÇOK YAKININDA BEKLEMEDE

Bir Türk gemisi, yanan feribota yardım için alarga (açıkta) bekliyor. Gemini Denizcilik'e ait M/V Sirena adlı Türk yük gemisi, yardım etmek üzere bölgede beklemede. İtalya'dan Türkiye'ye gelirken yanan geminin yardım çağrısını duyarak dümen kıran M/V Sirena adlı Türk gemisi, cansallarını ve her türlü kurtarma ekipmanını hazır ederek yanan geminin olduğu bölgeye gitti.

"HEMEN ROTAMIZI DEĞİŞTİRDİK"

Su üzerini tarayan mürettebat, denize düşen yoluları almak için hazır bekliyor. Gemini Denizcilik'in sahibi Levent Horasanlı, özel olarak bilgi verirken, "Denizde yardımlaşmak bir denizcilik geleneğidir. İtalya'dan Türkiye'ye gelirken hemen rotamızı değiştirerek, yardıma ihtiyacı olabilecek denizcilere ve yolculara doğru hareket ettik. Tüm imkanlarımızı kullanarak bize ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak için gemimizi bölgede bekletiyoruz. En az hasarla atlatılmasını diliyoruz." şeklinde bilgi verdi.

24 TÜRK YOLCU

Diplomatik kaynaklar, yanan feribotta 24 Türk yolcunun olduğunu doğruladı. Olayda kan kaybı yaşanmadığı vurgulandı. 

TÜRK KAPTAN KONUŞTU

Bölgedeki kurtarma çalışmalarına katılan Syrena gemisinin kaptanı Cevdet Bilen CNN Türk'te yaptığı açıklamada, Türk yolcuların çoğunun kurtarıldığını söyledi. Yangının çıkış nedenini bilmediğini belirterek, 'Geminin içerisinde çıkan bir yangın. Gemi kaptanı ve çalışanları daha sonra söyleyeceklerdir. Bize mesaj geldi. Bu bölgeye hareket etmemizi ve insanları kurtarmamızı söylediler. Arama kurtarmaya devam ediyoruz.' dedi.

22 Türk şoförden hepsinin kurtarıldığını belirtildiğini söyleyen Bilen, 'Tam kaç kişi kurtarıldı bilmiyorlar. Yardımlarına ilk olarak 3 tane Yunan yelkenli gidiyor. Daha sonra da biz gidiyoruz. Bize ilk Olimpia Radyo ulaştı.' ifadelerine yer verdi.

KURTULAN TÜRK YOLCU ANLATTI

Feribottan kurtarılan Türk vatandaşı Fahri Özgen de, '70-80 kişilik filikaya 140 kişi bindik. Elektrik de gitti gemide. 24 Türk vardı. Denize atlayanları da gördüm. Duman bir taraftan, filikaya da binemiyorsun. Bir sürü çelişki var işin içinde. Bir tane yardım gelmedi.' ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Milliyet