200 MİLYON DOLARLIK KAYBA YOL AÇAN GOLDEN RAY GEMİSİNİN ALABORA OLMA NEDENİ ORTAYA ÇIKTI!

200 MİLYON DOLARLIK KAYBA YOL AÇAN GOLDEN RAY GEMİSİNİN ALABORA OLMA NEDENİ ORTAYA ÇIKTI!

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, Eylül 2019'da ABD'nin Georgia Eyaleti açıklarında alabora olan Golden Ray gemisinin ikinci kaptanın hatası nedeniyle battığını açıkladı.

NTSB, ikinci kaptanın hesaplama programına balast miktarlarını girerken bir hata yaptığını ve gemiyi üstte ağır bıraktığını tespit etti.

NTSB, iki su geçirmez kapının da açık bırakıldığını ve geminin alabora olduktan sonra taşmaya neden olduğunu belirledi.

Soruşturmanın raporunda, geminin operatörü G-Marine Service Co. Ltd.'nin bir gemi limandan ayrılmadan önce stabilite hesaplamalarını doğrulamak için prosedürler belirlemesini tavsiye etti.

Ayrıca, şirketin gemilerinin kalkış sırasında güvenli bir şekilde denize açılmaya hazır olduğundan emin olmak için bir kontrol listesi oluşturması ve mürettebatları izlemesi gerektiğini de belirtti.

Olayın 200 milyon dolardan fazla kayba yol açtığını; geminin toplam 62 milyon doların üzerinde bir kayıp olduğunu ve 4 binden fazla araç olan yükün 142 milyon dolar değerinde olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Güney Kore bandıralı Golden Ray gemisi, 8 Eylül 2019'da içindeki 4.200 arabayla ABD’de Brunswick Limanı yakınlarında batmıştı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM