7. EKONOMİ VE LOJİSTİK ZİRVESİ GENİŞ BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

7. EKONOMİ VE LOJİSTİK ZİRVESİ GENİŞ BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

‘Rekabetçi Ekonomi İçin Güçlü Lojistik’ başlığıyla gerçekleştirilen ve bu yıl 7.’si düzenlenen Zirve’ye ekonomi ve lojistik sektörünün önemli isimleri katılım sağladı.

Ekonomi dünyası, kamu ve lojistik sektöründen güçlü bir katılımın sağlandığı organizasyon Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve özel sektörel birlikler ile derneklerin katılım ve destekleriyle yapıldı.

 

Açılış konuşmaları bölümünde, ‘Ekonomi ve Lojistikte Yeni Vizyon Arayışları’ başlıklı oturumda; FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı / Genel Transport CEO'su Turgut Erkeskin, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı / Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmacılar, pandemi sürecinden günümüze dek lojistik sektörü ve tedarik zincirinin hangi evreleri katettiğini dönemsel olarak yorumladı. 

Daha sonra, FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı / Genel Transport CEO'su Turgut Erkeskin’in moderatörlüğünde yapılan Başkanlar oturumunda; UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı / DEİK Lojistik İş Konseyi Başkanı Ayşem Ulusoy, TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir ve LODER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan yaptıkları sunumlarla sektörel görüş ve önerilerini katılımcılara anlattı. TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, Türkiye'nin dünyada ve bölgeler bazında toplam yükteki liman gücüyle ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.


Ardından Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Sektörel Politikalar Daire Başkanı Burcu Altınordu, “Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Dünyasına Etkileri”, Ceva Lojistik Satış ve İş Geliştirme Başkanı Murat Karadağ ise “Türkiye'nin Afrika ile Ticareti ve Lojistik” birer sunum gerçekleştirdi.Öğle arasının ardından; Konsped Genel Müdürü Mete Tırman’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘POST COVID DÖNEMİNDE ULUSLARARASI TAŞIMACILIK ve LOJİSTİK - COVID 19 PANDEMİSİNİN LOJİSTİK ve TAŞIMACILIK DÜNYASINA ETKİLERİ NELER OLDU? - POST COVID DÖNEMİNDE ULUSLARARASI TAŞIMACILIK ve LOJİSTİĞİN GELECEK ROTASI NASIL ŞEKİLLENECEK?’ başlıklı oturuma Sabay Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aymen, Transorient Yönetici Ortağı Nil Tunaşar ve UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel konuşmacı olarak katıldı.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Eldener’in moderatörlüğünde yapılan “KRİZ DÖNEMİNDE ULUSLARARASI LOJİSTİK ve KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİ - DÜNYADA YAŞANAN EKONOMİK ve SİYASİ GÜÇ MÜCADELELERİNİN LOJİSTİK ve TEDARİK ZİNCİRİ SÜREÇLERİNE ETKİLERİ NELER? - LOJİSTİK ve TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ KRİZ DÖNEMİNİ NASIL YÖNETİYOR?” başlıklı oturuma Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, Barsan Global Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çaptuğ, AB Türkiye Delegasyonu Ulaştırma ve Afet Risk Yönetimi Sektörleri Program Yöneticisi Akif Türkel ve C.H. Robinson Türkiye Genel Müdürü Gökalp Kobe Ertuğrul sunumlarıyla destek verdi.“HAVA KARGO TAŞIMACILIĞI ve DİJİTALLEŞME - DÜNYADA HAVA KARGO SEKTÖRÜNÜN GELECEK ROTASINI BELİRLEYEN YENİ EĞİLİMLER NELER? - DİJİTALLEŞME ve TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜN HAVA KARGO TAŞIMACILIĞINDA YARATTIĞI FIRSATLAR NELER? - DÜNYADA YAŞANAN SİYASİ ve EKONOMİK GÜÇ SAVAŞLARI HAVA KARGODA TÜRKİYE’NİN ÖNÜNE HANGİ FIRSATLARI GETİRİYOR?” başlıklı oturumda ise Reibel Taşımacılık Genel Müdürü Arif Badur moderatörlüğünde yapıldı.

Oturumda Havacılık Güvenliği Standartları ve Sertifikasyon Müdürü - SHGM Havacılık Güvenliği Daire Başkanlığı Ramazan Dursun, IATA Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Proje Yöneticisi Okan Oğur, Qatar Airways Cargo Türkiye Ülke Müdürü Serkan Demirkan ve Dünya İnsansız Hava Araçları Federasyonu Türkiye Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Haydar Ateş konuşmacı olarak sektörel ve bölgesel görüş ve önerilerini paylaştı.7. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nde ilk gün Beykoz Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Alçın’ın “TÜRK EKONOMİSİNDE GELECEK SENARYOLARI: YENİDEN YENİ DÜNYA DÜZENİ Mİ?” başlıklı sunumu ile sona erdi.