ASYAPORT, KÜRESELDE İLK 100 LİMAN ARASINA GİRDİ

ASYAPORT, KÜRESELDE İLK 100 LİMAN ARASINA GİRDİ

Türkiye’nin hızlı büyüyen limanlarından Asyaport, henüz kuruluşunun 10. yılı dolmadan dünyada en fazla konteyner elleçleyen 100 liman arasına girdi.

adscode

Lloyd’s List One Hundred Ports 2023 raporuna göre, Asyaport, dünya limanları arasında 100. sırada yer alarak, 2022 yılında 1,773,148 TEU’yu Tekirdağ bölgesinde elleçleyen tek liman oldu. 300 bin metrekarelik liman sahasına kurulu Asyaport, Türkiye'nin en büyük transit limanı konumunda. Türkiye'deki transit konteyner elleçlemesinin yüzde 44'ü burada gerçekleştiriliyor. Liman, 18 metre derinliği, 2.010 metre rıhtım uzunluğu ve yıllık yaklaşık 2,5 milyon TEU kapasitesiyle donatıldı. Asyaport’a 2023 yılında aylık ortalama 94 gemi uğrak yapıyor.

Asyaport, toplamda 20 farklı servis uğrağıyla ise yüklerin dünyadaki 520 limana ulaştırılmasını sağlıyor. Otomasyon, yazılım ve makine parkı açısından Avrupa'nın en modern donanımlı limanlarından biri olan Asyaport, 2022 yılı Türk limanları arasında genel konteyner elleçlemede ikinci sırada, transit konteyner elleçlemede birinci sırada yer alıyor.

Asyaport, hem transit yükü hem lokal yükü her geçen gün artan bir liman haline geliyor. Liman Genişleme Projesi’ne başlayan Asyaport, 2.010m olan liman uzunluğunu, 2.810m’ye çıkararak yıllık 2.5 milyon TEU olan elleçleme kapasitesini de 4 milyon TEU’ya çıkarmayı hedefliyor. Sanayinin giderek Tekirdağ bölgesine kayması ve bu bölgedeki ticari hacmin gelişmesi, Asyaport'un da sürekli gelişime uygun altyapısına yatırımlarını artırarak fark yaratmasını sağlıyor.

Asyaport, kuruluşundan itibaren, çevreci yatırımlarını da hız kesmeden sürdürüyor.

Kaynak: Ekonomim.com