DENİZDE SÜRÜKLENEN TANK, ÜLKEYİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ!

DENİZDE SÜRÜKLENEN TANK, ÜLKEYİ HAYRETE DÜŞÜRDÜ!

Yetkililer tankın nasıl ve neden denizde sürüklendiğine dair çelişkili açıklamalar yaptı.

Askeri bir tanka benzeyen gizemli nesne Endonezya sularında yüzerken görüntülendi.

Endonezya Ordusu "gizemli tanka" dair çalışmalar yapıldığını belirtse de ordu yetkilileri birbirleriyle çelişen açıklamalar yaptı. 

Gizemli tankın fotoğrafları geçen hafta Endonezya sosyal medyasında ortaya çıktı ve viral oldu. Yerel basının bildirdiğine göre fotoğrafları, Güney Çin Denizi'nin en güney kısmında yer alan ve büyük ölçüde Endonezya'nın karasularında bulunan Natuna Denizi'ndeki petrol kulesi çalışanları çekti.

Görüntülerden birinde tankın top kulesi ve topu açık bir biçimde görülüyor. Tank aşırı derecede paslanmış gibi dursa da yedek yakıt bidonu ve çekme halatı da dahil bir dizi ekipmanının sağlam olduğu anlaşılıyor. 

Bir başka fotoğraftaysa çapa elleçleme römorkörü OPS Astrid yer alıyor. Geminin yüzen cisme yaklaşmaya çalıştığı ancak sert dalgalar nedeniyle bunu başaramadığı bildirildi.

Endonezya Ordusu'nda Binbaşı Saul Jamlaay yerel basına pazar verdiği demeçte "tanklara benzer nesneler" bulunduğuna ilişkin haberlerin doğru olduğunu ancak "nesnelerin tehlikeli olmadığını" söyledi. 

Ordu yetkilisi söz konusu tank şeklindeki nesnenin yerel bir petrol ve gaz şirketi olan Star Energy'ye ait olduğunu ve cismin, şirketin açık deniz teçhizatından koptuğunu iddia etti. 

Jamlaay, "Şirket bunu kabul etti. Nesne kendi kendine sürüklendi" dedi.

Fakat pazartesi Amiral Julius Widjojono tankın nereden geldiğinin bilinmediğini belirterek farklı bir açıklama yaptı ve donanmanın "sürüklenen" nesneyi aradığını ifade etti. 

Savaş gemisi KRI Gugus Tempur Laut (Guspurla) halihazırda cismin bulunduğu yere demirledi.

Kaynak: Independent Türkçe