ELEKTRİKLİ GEMİ PAZARI'NDA 2022 BEKLENTİLERİ

ELEKTRİKLİ GEMİ PAZARI'NDA 2022 BEKLENTİLERİ

Küresel elektrikli gemi pazarı, çok sayıda önde gelen üretici arasındaki artan işbirliği çabalarından ivme kazanmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki iki yıl içinde tamamen elektrikli sıfır emisyonlu gemilerin ticarileştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu bilgi Fortune Business Insights™ tarafından “Elektrikli Gemiler Pazar Büyüklüğü, Pay & COVID-19 Etki Analizi, Güç Kaynağına Göre (Tam Elektrikli, Hibrit), Güç Çıkışına Göre (75 kW’tan Az, 75 -745 kW, 746-7560 kW, 7560 kW’tan fazla), Gemi Tipine göre (Ticari Gemi, Savunma Gemisi), Özerklik Seviyesine göre (Yarı Otonom, Tam Otonom) ve Bölgesel Tahmin, 2020-2027.” Rapor ayrıca, elektrikli gemi pazar büyüklüğünün 2019’da 5,50 milyar ABD Doları olduğunu ve 2027 yılına kadar 10,82 milyar ABD Dolarına ulaşacağını ve tahmin döneminde %11,2’lik bir CAGR sergilediğini belirtiyor.

Avrupa’da Büyümeyi Teşvik Eden Hükümet Girişimlerini Artırma

Coğrafi olarak, 2019’da Avrupa 1,93 milyar ABD doları gelir elde etti. Elektrikli gemilerin benimsenmesini teşvik etmek için yükselen hükümet girişimlerinin desteğiyle ön planda kalması bekleniyor. Ayrıca, özellikle Hamburg ve Rotterdam’da deniz emisyonlarının zararlı etkileri hakkında artan farkındalık programları büyümeyi hızlandıracak.

Öte yandan Asya Pasifik’in, büyük boyutlu gemilerde elektrifikasyonu artırmak için küresel Kükürt sınırı gibi Çin ve Japonya’da devam eden düzenleyici gelişmeler nedeniyle önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Kuzey Amerika’da, ABD Donanması tarafından USS Zumwalt gibi tamamen elektrikli gemilerin artan kullanımı büyümeyi artıracak.

Rekabetçi Peyzaj

Elektrikli gemi pazarı, yeni siparişleri paketlemeye ve devlet kurumları ve diğer firmalarla ya kendi ürünlerini teslim etmek ya da yeni elektrikli gemiler geliştirmek için sözleşmeler imzalamaya odaklanan çok sayıda tanınmış şirkete ev sahipliği yapıyor.

Kasım 2020: Hyundai Motors, Aralık 2021’e kadar hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan yeni bir gemi geliştirmek için Kore merkezli bir start-up olan Vinssen ile ortaklık kurdu. Vinssen, 95kW hidrojen yakıt hücreleri tedarik edecek. Çevre dostu gemi performans açısından beklenen seviyeye ulaşırsa büyük ölçekte üretilecek.

Eylül 2020: Holland Ship Electric, lityum iyon pil tabanlı enerji depolama sistemleri (ESS) sunmak için Corvus Energy’yi seçti. Hollanda Tersaneleri Grubu tarafından Amsterdam belediye toplu taşıma operatörü GVB için geliştirilen beş yeni tamamen elektrikli feribot için tasarlandılar.

Kaynak: Haber Radikal