HAKAN ÇENDİK: "UMUYORUZ, MAHSUR KALAN GEMİLERİMİZİN MÜRETTEBATI BİR AN ÖNCE AİLELERİNE KAVUŞUR"

UND sponsorluğunda yayınlanan "Lojistik Dünyası" programında Aysel Yücel'in konuğu Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkan Yardımcısı Hakan Çendik oldu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) sponsorluğunda yayınlanan Lojistik Dünyası programında Aysel Yücel'in konuğu Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkan Yardımcısı Hakan Çendik oldu. 

8 Haziran gününün Türkiye için önemine değinen Çendik:

"Şuan halihazırda 22'si Türk, 80 gemi Ukrayna limanlarında mahsur kalmış durumda. Anlayamadığımız şekilde bu gemilere kalkış izni verilmiyor. Birçok gerekçe gösteriliyor. Gemiler, üç ayı aşkın süredir bekletiliyor.

Limanlar kapalı olduğundan tüm gemiler, Ukrayna Limanları'na uğrak yapamıyor. Son dönemde gördüğümüz bir detay var. Ukrayna, Tuna Nehri üzerindeki limanlardan ithalatını sağlıyor. Nispeten savaşın etkilerinin az olduğu bölgeler bunlar. Burada 30-40 gün gibi bir sürede bekleme yaşanıyor.

Bilindiği üzere Lavrov, 8 Haziran'da Türkiye'ye geliyor. Bu görüşmenin gündem maddelerinden biri de Ukrayna Limanları'nda bekletilen gemiler ve tahıl yüklerinin koridor açılarak uluslararası sulara ulaşmasını sağlamak.

Umuyoruz, Türk sahipli ve diğer gemilerin mürettebatı bir an önce ailelerine kavuşur. Bölgedeki ticaret kaldığı yerden devam eder. Bu sürecin çözümü için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM