HAPAG-LLOYD CEO'SU: "KIZILDENİZ'DE YAŞANAN KRİZİN KISA SÜRELİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ"

HAPAG-LLOYD CEO'SU: "KIZILDENİZ'DE YAŞANAN KRİZİN KISA SÜRELİ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ"

Alman Hapag-Lloyd'un CEO'su Rolf Habben Jansen, Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarının yakın zamanda sona ermesinin pek mümkün olmadığını belirtti.

adscode

Alman Hapag-Lloyd'un CEO'su Rolf Habben Jansen, Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarının yakın zamanda sona ermesinin pek mümkün olmadığını ve şirket olarak Süveyş Kanalı'ndan kaçınmaya devam edeceklerini aktardı.Jansen, Avrupa Birliği'nin bölgedeki ticari trafiği korumak için çok uluslu bir deniz koalisyonunu aktif olarak desteklemesinin önemli olduğunu belirtti.

Dünyanın beşinci büyük konteyner nakliye taşımacılığı firması Hapag-Lloyd, 15 Aralık'ta gemilerinden birine saldırılmasının ardından Ümit Burnu çevresinde daha uzun ve daha maliyetli yolculuklar yapmak zorunda kaldı.

ÜMİT BURNU'NU KULLANAN KONTEYNER GEMİLERİNDE YÜZDE 450 ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Yapılan araştırmalara göre; 2023 Aralık ayının son haftasında konteyner gemilerinde yüzde 450, operasyonel ömürleri boyunca ilk kez Ümit Burnu'na gelen tankerlerde ise yüzde 100 artış yaşandı.

Güney Afrika çevresinde artan gemi trafiği, yakıt fiyatlarında da artışa neden oldu. Rotası değişen gemilere uygun miktarda yakıt sağlanması konusunda endişeler arttı.

Ümit Burnu üzerinden geçiş yapan gemiler, neredeyse iki kat daha fazla karbon kredisinden sorumlu olacak.

Bu durum 15.000 TEU'luk bir konteyner gemisi için 75.000 Euro maliyete karşılık geliyor.

Hapag-Lloyd, filosunda bulunan 264 adet gemiyle ayda yaklaşık 1 milyon TEU taşıyor.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ