İMEAK DENİZ TİCARET ODASI RESİM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI RESİM VE FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan Resim ve Fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

“1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” kutlama etkinlikleri kapsamında İstanbul’da Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okulların katılımıyla “Denizcilik” konulu “Resim Yarışması” ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile “Deniz ve Çevre” konulu “İMEAK Deniz Ticaret Odası Geleneksel 16. Fotoğraf Yarışması” gerçekleştirildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde dereceye giren resim ve fotoğrafların sahiplerine ödülleri takdim edildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, dereceye giren öğrenciler ve velilere Deniz Ticaret Odası’nın çalışmaları ce hedefleri hakkında bilgi verdi. Kıran; daha sonra resim ve fotoğraf yarışmalarını uzun süredir gerçekleştirdiklerini ve amaçlarının insanlara denizin önemini ve vaz geçilmez olduğunu anlatmak olduğunu dile getirdi.

Tamer Kıran sözlerini şöyle sürdürdü: “Denizin ve denizciliğin ne kadar önemli olduğunu tüm dünya özellikle pandemi döneminde daha iyi görmüş oldu. İnsanlar evdeyken denizciler çalışmaya devam etti. Çok kötü bir tecrübe yaşadık. Sevdiklerimizi kaybettik, bir çoğumuz hastalığa yakalandı. Olumlu tarafından bakacak olursak; denizciliğin ne kadar önemli olduğunu ülkece görmüş olduk. Bizler; Orta Asya’dan at sırtında buralara kadar çıkıp gelmişiz, Anadolu’yu yurt edinmişiz. Denizci millet değiliz ancak bunu değiştirmeye çalışıyoruz. Bu tip faaliyetlerle denizi sevdirmeye çalışıyoruz."

"Denizde olmamız gerektiğimiz yerde, rekabet ettiğimiz ülkelerin konumuna gelmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 15 yıl önce Deniz Ticaret Odası olarak çalıştay serisi yapmıştık. O çalıştaydan çıkan ülkümüz; Denizci Millet, Denizci Ülke olmuştu. Bu ülkümüzü gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Bu yarışmadan dereceye giren – girmeyen herkese teşekkür ediyorum ve kendilerini tebrik ediyorum.” İfadelerini kullandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ise: “Odamızın düzenlemiş olduğu fotoğraf ve resim yarışmasına ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bir milletin denizcilikte gelişmesi için denizcilik kültürü olmazsa olmazdır. 16.’sı yapılan bu organizasyon son derece önemli. Bu organizasyonu daha da geliştirip büyütmek istiyoruz. Fotoğraf ve resim yarışmasına katılan, dereceye giren – giremeyen tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bu yarışmanın fikir babası Muhsin Divan’a da Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.

Yarışmayı düzenleyen, yarışmaya katılan ve katkı sunan herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Müdürü Abdurrahman Ensari de: “Hayat sadece ders çalışmaktan ve sınavlara çalışmaktan ibaret edil. Akademik ve sosyal başarı, dil ve sosyal yönden başarı son derece önemlidir. Matematiğe çalışmak kadar resim yapmak da saygıdeğer bir davranıştır. Sosyal sorumluluk anlamında üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapıyoruz. Deniz Ticaret Odası ve TOBB bünyesinde faaliyet gösteren tüm kurumlar ile üniversitelerimiz bize son derece destek oluyor. Öğrencilerimiz var olan imkanlardan fazlasıyla yararlanmalarını istiyoruz. Deniz Ticaret Odası’na teşekkürlerimi sunuyorum. Geleneksel olarak devam eden yarışmanın önümüzdeki yıllarda da sürmesini diliyorum. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere, onları teşvik eden öğretmenlere ve velilere teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

‘Denizin Hakimiyeti’ isimli eseriyle resim yarışmasında birinci olan Bakırköy Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesi’nden Filiz Özbey’e ödülünü İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran takdim etti.

‘Anılarımın Dalgası’ isimli resim ile resim yarışmasında ikinci olan Başakşehir Prof. Dr. Necmettin Erbakan Anadolu Lisesi’nden Irmak Aytaş’a ödülünü İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Miras verdi.

‘Deniz ve Gemi’ isimli eser ile resim yarışmasında üçüncülük derecesi elde eden Nuriye Akdeniz de ödülünü İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Kalkavan’dan aldı.

Çevre Konulu Fotoğraf yarışmasında ‘Deniz Salyası’ isimli fotoğraf ile birinci olan Kadir Tezel’e ödülünü İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır takdim etti.

Ödül töreni, fotoğraf ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler, protokol ve jüri üyelerinin toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

KAYNAK: TURKDENİZ.COM