İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX) 1476 puana yükseldi

İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX) 1476 puana yükseldi

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta da sağlam bir yükseliş kaydetti ve 1.319 puandan 1.476 puana geldi.
Avrupa ve Birleşik Devletler

Almanya Merkez Bankası, Bundesbank, Alman ekonomisi için büyüme tahminini bu yıl için yüzde 3'den yüzde 3,7'ye, 2022 yılı için ise yüzde 4,5'ten 5,2'ye yükseltti.

Almanya'da ekonomi, Koronavirüs sonrası uygulanan katı ve uzun kısıtlamaların özel tüketimi negatif etkisi nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 küçülmüştü.

İtalya Başbakanı ve eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, ekonomilerin salgın öncesi büyüme seviyelerini yakalaması için daha fazla desteğe ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu açıklama Avrupa’da daha fazla teşvik için yeni bir sinyal olarak algılandı.

Emtia Haberleri

Brent tipi ham petrol bu hafta 76 dolar/varil seviyesine çıkarken Batı Teksas tipi ham petrol ise 73 dolar/varil civarında istikrarı korudu.

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA), Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna’da görülen kuvvetli mahsüller sonrası küresel buğday üretim tahminini 5,5 milyon ton yükseltti. Rusya'nın buğday mahsulünün 80 milyon tona ulaşacağı tahmin edilirken, Ukrayna üretiminin önceki tahmine göre 1,2 milyon ton artarak 28,8 milyon tona ulaşıp, 2016- 2017 sezonundaki rekor seviyelere çıkması bekleniyor. Ayrıca, Avrupa için tahminler 1,5 milyon ton artışla 131,1 milyon tonu gösteriyor.

Öte yandan Sovecon, Rus buğday ihracatının mevcut sezondaki 37,7 milyon tondan, 2021-2022 hasat yılında 36,6 milyon tona düşeceğini tahmin ediyor. Uzmanlar, buğday ihracatındaki düşüşün, yeni sezonda üretiminin yıllık 5 milyon ton azalması ve ülkedeki iç tüketimin büyümesi sebebi ile gerçekleşeceğini ifade etti. Ayrıca ihracat pazarlarında Rusya, AB ve Ukrayna arasındaki rekabet de güçlenecek.

Ocak-Nisan döneminde, Türkiye'nin çelik hurda ithalat hacmi yıllık yüzde 25,6 artışla 8,8 milyon tona yükseldi. Avrupa Birliği, Türkiye'nin hurda tedarikçileri arasında yüzde 56,8'lik pay ile birinci sırayı korurken, onu yüzde 14,1 ile ABD ve ardından yüzde 11,6 ile İngiltere izledi.

Kaynak: www.istfix.com.tr