İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1547 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1547 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi, yüzde 5’lik artışla 1.547 puana çıktı.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avrupa Merkez Bankası'nın anketine göre, ekonomi profesyonelleri avro bölgesi büyümesi ve enflasyonunun buyıl ve önümüzdeki yıl daha yüksek olmasını bekliyor. Anket avro bölgesi GSYİH’sinin bu yıl yüzde 4,7 ve gelecek yılyüzde 4,6 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini yüzde 6’dan yüzde 5,8'e düşürdü. 2022 büyüme beklentisi ise yüzde 3,5’ten 3,3'e geriledi.

ABD ekonomik faaliyetleri Haziran ayında artarak, ekonominin koronavirüs sonrası resesyondan toparlanmaya devam ettiğini gösterdi. Öncü ekonomik göstergeler endeksi (LEI) geçen ay yüzde 0,7 artarak 115,1'e yükseldi ve Mayıs ayındaki zirveyi aştı.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son tahminleri, 2021 küresel büyümesinin Nisan tahminleriyle paralel bir şekilde yaklaşık yüzde 6 olacağını ama bazı ülkelerin daha hızlı, bazılarının daha yavaş büyüyeceğini gösteriyor.

OPEC+ bakanları, iki buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaşan fiyatları soğutmak için Ağustos ayından itibaren petrol arzını artırmayı kabul etti.

Yeni kararlar ile Ağustos ayından Aralık 2021'e kadar arz, aylık bazda 2 milyon varil/gün daha artırılacak. Kesintilerin Eylül 2022'ye kadar aşamalı olarak tamamen kaldırılması hedefleniyor.

OPEC+, Koronavirüs sonrası geçen yıl üretimi günde 10 milyon varil/gün düşürdükten sonra, kademeli yükseltmeler sonrası günlük 5,8 milyon varillik kesintiye kadar yükseltmişti.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları geçen hafta toparlandıktan sonra bu haftayı sabit ve yukarı yönlü geçirdi. Batı Teksas tipi ham petrol 73,5 dolar/varilden haftayı kapatırken, Brent ise 76 dolar/varile çıktı.

Rus resmi kaynaklarına göre, Rusya'nın buğday ihracatı 2021/2022 sezonunun başlangıcından (1 Temmuz) bu yana geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 düştü. Ama bu şu an için çok erken bir gösterge ve sezonun tümü hakkında bilge vermesi beklenmiyor.

FOB fiyatların navlunların etkisi ile yükselmesi, Karadeniz kütük fiyatlarını düşüyor. Rus üreticilerin ton başına 20 USD civarında indirim sunmasına rağmen fiyatlar hala Türk alıcılar için cazip değil.

Kaynak: www.istfix.com.tr