İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1834 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1834 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 3’lük bir artış daha kaydederek 1.834 puana çıktı ve tarihi zirve olan 1.890 puanın 50 puan kadar yakınına geldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Krallık ekonomisi Haziran’da yüzde 1 büyüyerek, yüzde 0,8 olan analist tahminlerinin üzerine çıktı. İkinci çeyrekte büyüme ise yüzde 4,8 olarak ölçülerek, Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın yüzde 5 olan hedefine yaklaşılmış oldu.

Avrupa sanayi üretimi, girdi sıkıntısı nedeniyle haziran ayında yüzde 0,3 düştü. Almanya, durumdan en çok etkilenen olarak üretimde yüzde 1'lik bir düşüş gördü. Bu arada, Hollanda ve İtalya sanayi üretiminde yüzde 3,3 ve yüzde 1 büyüme kaydederken, Fransa ve İspanya sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,1'lik ılımlı bir büyüme kaydetti.

Reuters’e göre ekonomistler Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) önümüzdeki çeyrekte pandemi ile ilgili varlık alımlarını azaltma planlarını açıklamasını ve programın mart 2022 sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor.

Avro Bölgesi ekonomisi hızla büyüdüğü ve enflasyon beklentileri de yükseldiği için AMB üzerindeki Pandemi Acil Satın Alma Programını (PEPP) sona erdirmesi için baskı artıyor.

Beyaz Saray’ın yükselen yerel benzin fiyatlarının önüne geçebilmek için, OPEC+’a üretimi artırması talebinde bulunacağı iddia edildi. Temsilcilerin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkeler ile görüşmelerde bulunduğu belirtilirken, Biden yönetiminin Ağustos itibari ile 400.000 varil/günlük üretim artırımının yeterli  olmadığı düşüncesinde olduğu söylendi.

Emtia Haberleri

Netice olarak petrol fiyatları bu hafta da aşağı yönlü hareket etti. Batı Teksas tipi ham petrol haftayı 62 dolar/ varilden kapatırken Brent ise 65 dollar/varile düştü.

Hollandalı bağımsız denetim kuruluşu KPMG, Türk çelik sektörünün ilk altı aylık performansını göz önünde bulundurarak, Türkiye ham çelik üretiminin bu yıl 40 milyon tonu aşmasını ve 2017-2018 seviyelerine ulaşmasını bekliyor.

Ocak-Haziran döneminde Türkiye'nin inşaat demiri ihracatı yıllık yüzde 34,7 artışla 3,65 milyon milyon tona ulaştı.

İsrail, yıllık yüzde 37 artışla ve 503.000 ton ile ilk sırayı alırken, onu 490.000 ton ile Singapur ve Yemen izledi.

2021/2022 sezonu için Avrupa Birliği yumuşak buğday ihracatı, geçen yılın aynı dönemindeki 1,48 milyon tona kıyasla 1 Ağustos itibarıyla 963.000 tona geriledi.

Kaynak: www.istfix.com.tr