İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 623 PUANA YÜKSELDİ...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 623 PUANA YÜKSELDİ...

ISTFIX Bileşik Endeksi muhtemelen tahıl koridoru anlaşmasındaki gerginliğin koster ticaretine yansımasının olumlu tesiriyle nihayet biraz yukarı hareketlendi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası (Fed) yetkilileri, mevcut sıkı para politikasının sonuna yaklaşıldığını, ancak enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını biraz daha artırabileceklerini açıkladı. Bu da en azından sene sonuna kadar
bir kaç faiz artışı anlamına gelebilir.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Euro bölgesi GSYİH'sinin bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde yüzde 0,3, dördüncü
çeyreğinde ise yüzde 0,4 oranında büyümesini beklediklerini açıkladı.

Almanya’da yatırımcı güven endeksi faiz oranlarında artışın devam edeceği beklentileri sonrası temmuz ayında son 7 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları yükselişe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 74 dolar/varil seviyesinden 75,5 dolar/varile Brent de 78,5 dolar/varilden yaklaşık 80 dolar/varile çıktı.

Ukrayna Devlet İstatistik Servisi verilerine göre 1 Temmuz 2023’de sonra eren 2022/23 sezonunda ülke 16,8 milyon tonu buğday olmak üzere 49 milyon ton tahıl ve bakliyat ihraç etti.

Rusya Tahıl Birliği'ne göre ülke haziran ayında geçen yıla göre 2,5 kat artışla 4,54 milyon ton tahıl ihraç ederken, buğday ihracatı ise yıllık bazda 3 kat arttı.

Mısır granüler üre fiyatları, geçen hafta fiyatlarına kıyasla ton başına 27 dolar artış gösterirken, son iki haftada ton başına artış 50 doların üzerine çıktı.

ArcelorMittal Fransa, toz emisyon değerlerinin yüksek ölçülmesi nedeniyle Fos-sur-Mer tesisindeki çelik üretim operasyonlarını geçici olarak durdurmak zorunda kaldı.

Lafarge Cezayir yılın ilk yarısında yaklaşık 1,7 milyon ton ürün ihraç ederken, bu satışların yüzde 39'unu nihai çimento ürünleri oluşturdu.

İspanya Çimento Birliği Oficemen'e göre, mayıs ayında İspanya'nın çimento tüketimi yıllık yüzde 0,7 artışla 1,35 milyon tona ulaştı. Çimento ve klinker ihracatı ise yıllık yüzde 21 düşüşle 446.000 ton oldu.