İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA 1199 PUANDA SABİT SEYRETTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA 1199 PUANDA SABİT SEYRETTİ

Bayram tatilleri sebebiyle ISTFIX bu hafta geçen haftaki kapanış seviyelerinde seyretti. Endeks 1.199 puanda kaldı.Avrupa ve Birleşik Devletler

Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu (IDR) indirdi. Ayrıca Fitch, Türkiye'nin merkez hükümet açığının GSYİH'nın yüzde 3,3'üne ulaşacağını tahmin etti.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Muhafazakar Parti liderliğinden resmen istifa etti. Mayıs ayında yüzde 9,1 ile son 40 yılın en yüksek enflasyonunu kaydeden Birleşik Krallık’ta ekonomistler yeni gelecek başbakandan daha fazla mali destek ve Avrupa Birliği ile daha iyi ilişkiler geliştirmesini beklemekte.

Goldman Sachs ekonomistleri, ikinci çeyrek için Birleşik Devletler GSYİH büyüme tahminlerini, resesyon endişelerinin artmasıyla yüzde 1,9'dan yüzde 0,7'ye düşürdü. Birleşik Devletler ekonomisi ilk çeyrekte yıllık yüzde 1,6 küçülmüştü.

Emtia Haberleri

Hafta sonuna doğru biraz yukarı gitse de genel olarak piyasalar aşağı yönlüydü. Batı Teksas tipi ham petrol 97,5 dolar/varile Brent ise 101 dolar/varile düştü.

Almanya çelik federasyonu WV Stahl'a göre, Almanya'nın ham çelik üretimi mayıs ayında yıllık yüzde 11,5 düşüşle 3,24 milyon tona, ocak-mayıs döneminde ise yüzde 4,8 düşüşle 16,37 milyon tona geriledi. Ayrıca, mayıs ayında pik demir üretimi yüzde 14,1 düşüşle 2 milyon tona, sıcak haddelenmiş çelik üretimi ise yüzde 8,4 düşüşle 2,8 milyon tona geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, mayıs ayında Türkiye'nin inşaat çeliği ihracatı aylık yüzde 22,4 ve yıllık yüzde 0,8 düşüşle 398.500 ton oldu. Ocak-mayıs döneminde ise inşaat demiri ihracatı yıllık yüzde 11,4 düşüşle 2,63 milyon tona ulaşırken, İsrail 510.000 tonla en büyük inşaat çeliği ihraç edilen ülke konumunu korudu.

Rus SovEcon, Rusya'nın 2022/2023 hasat yılında 42,6 milyon ton buğday ihraç ederek rekor bir seviyeye ulaşmasını beklediğini bildirdi. SovEcon, aynı sezonda Rusya’nın rekor miktarda bir mahsul yaparak 89,2 milyon ton buğday üretimi gerçekleştireceği tahmininde de bulundu.

Kaynak: www.istfix.com