İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA DA ARTIŞ GÖSTEREREK 639 PUANA ULAŞTI

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA DA ARTIŞ GÖSTEREREK 639 PUANA ULAŞTI

ISTFIX Bileşik Endeks bu hafta da artış kaydetti ve geçen haftaki 609 puandan 636 puana çıktı.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler


Standard & Poor’s Google (S&P) Euro Bölgesi İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ocak ayındaki 48,8'ten sonra şubat ayında 48,5’a gerilerken, son sekiz aydır daralan üretim stabil duruma geldi. İtalya 52 puanla 10 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Almanya ve Fransa sırasıyla 46,3 ve 47,4 puan alarak önceki aylara göre düşüş gösterdi.

50 puanın üzeri büyümeye, altı ise küçülmeye işaret ediyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Endeksi, deprem sonrası üretimin daralması ile şubat ayında 50,1 puanda
değişmeden kaldı.

Ocak ayında 46,9 olarak ölçülen S&P Küresel Birleşik Devletler İmalat PMI şubat ayında 47,3 puana yükselmesine rağmen, üretim 2009'dan bu yana pandemi harici en sert düşüşü gösterdi.

Ocak ayında 49,2 olarak ölçülen Caixin Çin Genel İmalat PMI şubat ayında 51,6 puana yükselerek Çin imalat sektörünün büyümeye geri döndüğünü işaret etti. İş güven endeksi ise 23 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta yine aşağı yönlü bir düzeltme yaptı. Batı Teksas tipi ham petrol 79 dolar/varilin biraz üzerinden 75-76 dolar varil seviyesine indi. Brent ise 86 dolar/varil seviyelerinden 81-82 dolar/varile geri döndü.

Türkiye'nin en büyük demir çelik fabrikası İsdemir, kademeli olarak üretime yeniden başladıklarını açıkladı.

İsdemir, Türkiye'nin güney ve güneydoğusunu vuran feci depremin ardından denetimler nedeniyle 13 Şubat 2023’te üretime ara vermişti.

Rus yassı çelik üreticisi Magnitogorsk Metalurji’nin (MMK) yan şirketi Türkiye merkezli MMK Metalurji ise, depremden bu yana normal faaliyetlerine devam ediyor. Şirket, teftişlerin bölgedeki tesislerin ciddi bir hasar görmediğini gösterdiğini bildirdi.

Avrupa Komisyonu, Ukrayna malları üzerindeki gümrük vergilerinin iptalini bir yıl daha uzatma önerisini onayladı.

2022'de Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne ihracatı, 27,9 milyar dolar ile toplam ihracatının yüzde 63'ünü oluşturmuştu.

SovEcon, rublenin zayıflaması ve talebin artması ile 2022/23 sezonu için Rusya'nın buğday ihracatı tahminini yukarı yönlü revize etti. Ayrıca, ocak ayında Rus buğday stoklarının geçen yılki 12,4 milyon tona kıyasla bu yıl 19,8 milyon ton olduğu bildirildi.