İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA SABİT SEYRETTİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) BU HAFTA SABİT SEYRETTİ

Endeks, geçen haftaki 2.216 seviyesinden pek düşüş kaydetmedi ve 2.192 puandan haftayı kapattı.Avrupa ve Birleşik Devletler

IMF, Koronavirüs pandemisinin ekonomik toparlanmayı sınırlandırması nedeniyle 2021 için küresel ekonomik büyüme beklentilerini temmuz tahmini olan yüzde 6'nın biraz altına düşürdü.

Benzer şekilde Goldman Sachs ekonomistleri Birleşik Devletler büyüme tahminlerini yüzde 5,7’den yüzde 5,6’ya revize etti.

Birleşik Devletler Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin geçen hafta duyurulan ve bu hafta gerçekleşen toplantısı sonrası yapılan açıklamada, tarifelerin ve yaptırımların kaldırılması konusunun müzakere edildiği söylendi.

Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası'nın 2022 yılı sonuna kadar 10 baz puanlık faiz artırımı beklentisini fiyatlıyor.

Artan enflasyonun sıkı para politikası beklentilerine yol açması beklentileri arttırmakta.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları son birkaç yılın zirvesine ulaştı. Batı Teksas tipi ham petrol 82-83 dolar/varile çıkarken, Brent ise 84-85 dolar/varil ile 2018’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Kazakistan'ın 2021 tahıl hasadı 16 milyon tona ulaşırken, geçen yılın seviyesinin yüzde 25 altında kaldı. Ülkenin ihracat için tahmini ise 6-6.5 milyon tona geriledi.

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA) tahminlerine göre, Birleşik Devletler buğday stoklarının iç talepteki artış ve düşük mahsul tahminleri sebebi ile, geçen yıla kıyasla yüzde 18 düşmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği yumuşak buğday ihracatı eylül sonu itibarıyla yıllık yüzde 37 artışla 6,95 milyon tona ulaştı.

2021 yılının ilk sekiz ayında İspanya'da çimento tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 13 artarak 9,58 milyon ton oldu.

Kaynak: www.istfix.com.tr