İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 8 BİR ARTIŞLA 993 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) YÜZDE 8 BİR ARTIŞLA 993 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 8 civarı artarak 917 puandan 993 puana geldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’de uygulanan karantinalar ve Sıfır-Covid politikasının getirdiği riskler nedeniyleÇin için büyüme tahminini yüzde 4,4’ e düşürdü. Çin hükümetinin resmi hedefi ise yüzde 5,5 ile IMF tahminin oldukça üstünde kaldı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Joachim Nagel, enflasyon beklentilerinde yükseliş görülmesi durumda faizlerin temmuz ayından itibaren artırılması gerektiğini söyledi.

Rusya Maliye Bakanlığı tahminleri 2022 için Rus ekonomisinin yüzde 12 daralmasını öngörürken, Rus Ekonomi Bakanlığı kaynaklarına göre yüzde 8'lik daralma bekleniyor. Maliye Bakanlığı'nın tahmininin gerçekleşmesi durumunda Rusya 1990'ların başından bu yana en büyük daralmayı kaydedecek.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta geri çekildi. Batı Teksas tipi ham petrol 110 dolar/varilden 106 dolar/varile gerilerken, Brent ise 112 dolar/varilden 107 dolar/varile geldi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB'nin yaz aylarında Rus kömürü ithalatını ve yıl sonuna kadar da Rus petrolü ithalatını durduracağını açıkladı.

SovEcon'a göre, Ukrayna buğday üretiminin bu yıl 23,1 milyon tonda kalarak, önceki tahminlerin 500 bin ton altında ve 2021'deki 32,1 milyon tonluk hacme kıyasla düşük olması bekleniyor. Ancak yılın ilk döneminde savaş
biter ve ihracat normale dönerse, Ukrayna 2022/23 sezonunda iç stokların yüksek olması sayesinde 20 milyon ton
buğday sevk edebilir.

Kaynak: www.istfix.com.tr