KONTEYNER NAVLUNUNDA DÜŞÜŞ EĞİLİMİ HIZLANDI

KONTEYNER NAVLUNUNDA DÜŞÜŞ EĞİLİMİ HIZLANDI

Küresel ekonomilerdeki resesyon beklentisi, konteynerde sert düşüşe neden oldu. Konteyner navlunu pandeminin başından bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

NAVLUN 1 YILDA %60 GERİLEDİ

Küresel ticaret yükünün yüzde 80’den fazlasının taşındığı denizyolunda, pandemiyle birlikte yaşanan konteyner krizi, navlunda rekor artışların yaşanmasına neden olmuş, gemilerin günlük kazançları 10 kata yakın artmıştı. Armatörler, bu yüksek karlı dönemi değerlendirmek için büyük yatırımlara imza attı. Bir yandan dev siparişlerle filoyu büyüten armatörler, diğer diğer yandan kara ve havayoluna da yatırım yapmaya başlamıştı. Normal şartlarda perakendecilerin dördüncü çeyreğe yönelik stok yapması nedeniyle bu aylar deniz ticaretinin en yoğun olduğu sezon olarak öne çıkıyor.

Bu yılın başında Uzakdoğu-ABD deniz hattında 40’lık konteyner için navlun 15 bin dolar seviyesindeyken, bu rakam bu hafta 2 bin dolara kadar indi. Konteyner navlun piyasasının önde gelen analiz şirketlerinden Drewry’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı son Dünya Konteyner Endeksi’ne göre; 40’lık konteyner navlun endeksi haftalık yüzde 10 kayıpla 4 bin dolara kadar geriledi. Drewry’nin Dünya Konteyner Endeksi’nin özellikle son bir ay içerisinde her hafta yüzde 10 değer kaybettiği dikkat çekti. Endekste, son bir yılda yüzde 60’ın üzerinde kayıp söz konusu.


Denizyolu konteyner navlununa, bir darbe de filoya girecek yeni gemilerle gelecek. Armatörlerin kârlı dönemde sipariş ettiği yüzlerce yeni geminin filoya katılmasıyla, 2024’e kadar navlundaki düşüşün süreceği belirliyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi