KORSANLARIN ALIKOYDUĞU BALIKÇI GEMİSİ KURTARILDI...

KORSANLARIN ALIKOYDUĞU BALIKÇI GEMİSİ KURTARILDI...

Korsan tehdidi, denizcilik sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor.

adscode

Yemen açıklarındaki Husiler sorunu denizcilik sektörünü olumsuz etkilemeye devam ederken, Kızıldeniz'deki deniz trafiği durma noktasına geldi.

ABD ve İngiltere’nin Aden Körfezi ve Kızıldeniz'de askeri ve ticari gemileri hedef alan Husileri engelleme operasyonları devam ediyor.

İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) tarafından bugün yapılan açıklamada, Somali'nin Boosaaso kentinin yaklaşık 70 deniz mili (130 km) kuzeybatısında, Aden Körfezi üzerinde seyir halindeki bir gemiye silahlı ve üniformasız 5 kişiyi taşıyan tek motorlu bir teknenin yaklaştığı belirtildi.

Geminin yaklaşık 400 metre yakınına kadar gelen teknenin güvenlik ekibinin uyarı ateşiyle engellendiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra, korsan faaliyetleri de kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde korsanlar, bir balıkçı teknesini alıkoydu. Olayla ilgili harekete geçen güvenlik güçleri, balıkçı teknesini kurtarmayı başardı. 

Piri Reis Denizcilik Vakfı'nın düzenlemiş olduğu "Dünyada Gelişen Teknoloji ve Gelişmeler Işığında Türk Denizciliğini Bekleyen Fırsatlar ve Tehditler" isimli panelde konuşma yapan Büyükelçi Suat Hayri Aka, korsanlığa ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dünya'nın belirli bölgelerinde korsanlık faaliyetleri tarih boyunca devam ediyor. Dönem dönem alınan tedbirlerle azalıyor. Ancak, hiçbir zaman tam manasıyla bitmiyor. Günümüzde de gemilere saldırı düzenlenmesi buna benzer bir örnek: Deniz taşımacılığı yapan birçok firma Kızıldeniz'i kullanmama kararı aldı. Kızıldeniz'i kullanmayacak gemiler Ümit Burnu'nu kullanmayı tercih ediyorlar. Bu durum gemiler için ekonomik olarak akıllara zarar bir tercihtir. Gemiler, iki ay neredeyse fazla seyir yaparak Ümit Burnu'nu tercih ettiler. Yaşanan bu durum o kadar ciddi bir riskli ve ölümcül bir tehdit teşkil ediyor ki, şirketler bu tedbiri yapmakta tereddüt dahi etmediler. Dolayısıyla devletlerin küresel bazda bu tip faaliyetlerde taşın altında elini koyarak ilerlemesi gerekiyor."

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ