MAVİ VATAN'IN BEKÇİLERİ, TÜRK LOYDU'NA EMANET

Sefine Tersanesi ve Aselsan ana ortaklığında inşa edilecek insansız DSH ve İDA’ların Kural Geliştirme Faaliyetleri, Türk Loydu tarafından gerçekleştirilecek.

Üretimine başlanan insansız deniz araçları, otonom keşif-istihbarat, su üstü harbi, üs/liman/kritik tesis ve yüksek değerli yüzen platformlların korunması gibi görevlerde kullanılacak.

Her iki araç da 40 knotu aşan hız yapabiliyor. 600 deniz mili menzili aşan otonom araçlar, ikmale gerek duymadan 4 güne yakın hizmet verecek.

Otonom deniz araçları, yüksek manevra kabiliyeti ve hızlarıyla en zorlu deniz durumlarında dahi kusursuz görev ve seyir yapacak.

Geliştirilen otonom insansız deniz aracı, aldığı görüntüleri istenilen merkezlere gerçek zamanlı aktarabilecek, su üstü unsurları algılayıp sınıflandırabilecek, iletişimin koptuğu durumlarda bile sabit ve hareketli engellerden sakınıp otonom seyir ve harekat yapabilecek.

Su üstü harbi görevine ilaveten asimetrik tehditlere karşı askeri üslerin ve sivil limanların güvenliği için de kullanılacak otonom insansız deniz aracı, üzerinde taşıdığı uydu sistemiyle gerçek zamanlı video ve görüntü aktarımı yapacak.

Kaynak: GİSBİR TV