OTONOM SEYİR SİSTEMİ, GEMİLERDE YAKIT TASARRUFU SAĞLAR MI?

OTONOM SEYİR SİSTEMİ, GEMİLERDE YAKIT TASARRUFU SAĞLAR MI?

HD Hyundai tarafından geliştirilen otonom seyir sistemi AVIKUS, yapılan denemelerin sonuçlarını açıkladı.

adscode

Firma, yapay zeka kontrollü gemilerin yakıtları konusunda önemli ölçüde tasarruf sağlayabileceğini öne sürdü. 

Pan Ocean VLOC'dan elde edilen doğrulanmış sonuçlar, yakıt kullanımını %15'e kadar azalttığını ve karbon emisyonlarını %10 oranında azalttığını gösterdi.

Avikus tarafından geliştirilen HiNAS Control, çeşitli navigasyon ekipmanlarından ve sensörlerden sağlanan bilgileri birleştirerek, geminin yönünü ve hızını otomatik olarak kontrol eden, yapay zeka tabanlı otonom seyir sistemi.

HiNAS, ayrıca çarpışmayı önlemeye yardımcı olma yeteneğine de sahip.

Avikus CEO'su Lim Do-hyeong konuya ilişkin olarak, “Otonom gemiler denizcilik sektörünün sürdürülebilir gelişiminde yeni bir dönüm noktasını temsil ediyor. Gelecekte bu teknolojiyi diğer platformlarda da kullanıma sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Suat Hayri Aka, Dünya Denizciliği'nin içinde bulunduğu durumu, geçirdiği dönüşümü, tehditleri ve fırsatları anlattığı bir sunumda otonom gemiler hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişiyor ve ilerliyor. Dolayısıyla bu dönüşüme denizcilik sektörü olarak uyum sağlamak durumundayız. Adaptasyon çok önemli. Çünkü her yeni teknoloji, her yenilik beraberinde yeni riskler getiriyor. Japonlar, insansız gemileri test ediyor. Bu konuda ciddi denemeler var. Ancak henüz cevapsız sorular var. İki tane insansız gemi çatışırsa ne olacak? Hukuki süreçte çok ciddi belirsizlikler var. Bir otonom gemi ile otonom olmayan bir gemi çatışırsa ne olacak? Çevre kirliliğinden kimi sorumlu tutacağız? Bu süreçleri yakından takip ederek, potansiyel risk ve tedbirlere de hazırlıklı olmalıyız. Bu konuda eğitim kurumlarımıza büyük görevler düşüyor. Eğitimi buna göre şekillendirmeliyiz."

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ