RO-RO SEFERLERİNE TEŞVİK DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! İŞTE DETAYLAR...

RO-RO SEFERLERİNE TEŞVİK DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! İŞTE DETAYLAR...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun, kısa süre önce yaptığı açıklamada duyurduğu Ro-Ro seferlerine teşvik düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğe göre, yeni açılacak hatlarda sefer yapacak gemilere, her 10 deniz mili için römork-tanker başına 2 dolar destek verilecek. Yeni hatlarda ayda asgari dört sefer zorunluluğu bulunurken, destek belgesi her bir gemi için iki yıl süreyle geçerli olacak. Mevcut hatlar ve bu hatların devamı niteliğindekiler kapsam dışında bırakılırken, bu hatları kullanan gemiler aylık sefer sayılarını yüzde 50 artırmaları halinde destekten faydalanabilecek.

Sektör temsilcileri, desteğin kısa mesafeli iç hatlar için anlamlı olabileceğini, uzun mesafe hatlarda katkının sınırlı kaldığını belirtiyor. DÜNYA Gazetesi'ne konuşan Ro-Ro sektörü temsilcileri, teşvikin en fazla 24 saat sefer süresi olan kısa mesafeli rotalarda özellikle de iç hatlardaki firmalara katkı sunabileceğini söyledi.

Karadeniz’de en önemli Ro-Ro hatlarından birini Karasu (Sakarya)-Köstence (Romanya) hattı oluşturuyor. Bu hatta henüz Türk bayraklı gemi çalışmıyor. Hat yaklaşık 200 mil mesafeye sahip. Liman masrafları ile birlikte araç başına 450 Euro nakliye ücreti alınıyor. Sektör yetkilileri, verilen teşvikin bu rakamın yüzde 8’ine denk geldiğini ifade ediyor. Dolayısıyla gemiye binen araç sayısına göre değişmekle birlikte mevcut teşvikin firmalara katkısının sınırlı olduğu belirtiliyor. Özellikle yakıt maliyetlerindeki yüksek artışlardan dolayı araç başına yaklaşık 40 Euro’yu bulan desteğin, yeni hat açmayı teşvik etmesinin zor olacağını, ancak zaten hat açma planı olan şirketler için fayda sağlayacağı vurgulanıyor.

Karasu-Köstence hattında gemiye göre değişmekle birlikte sadece yakıt masrafı sefer başına 40 bin doları aşıyor. Maksimum 100 araç alan bir gemide sağlanan destek 4 bin Euro’yu buluyor. Teşvikin İtalya-Trieste gibi uzun mesafe Ro-Ro taşımalarında katkısının olmayacağı belirtilirken, kısa mesafeli olmasına rağmen Rusya hattında navlun çok yüksek olduğu için teşvikin etkisinin pek fazla etkisi olmayacağı düşünülüyor. B

azı sektör temsilcileri de römorkaj hizmetlerine yönelik verilecek bir desteğin firmaları hat açma konusunda daha fazla teşvik edeceğini belirtiyor. Çünkü bu hizmetler firmalar için önemli bir gider kalemini oluşturuyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi