TCG KİLİMLİ VE TCG KARADENİZ EREĞLİ, ATIŞLARDA TAM NOT ALDI

TCG KİLİMLİ VE TCG KARADENİZ EREĞLİ, ATIŞLARDA TAM NOT ALDI

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait TCG KİLİMLİ ve TCG KARADENİZ EREĞLİ, Deniz Kabul Test faaliyetlerini Karadeniz’de başarıyla icra etti.

Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada: 

"Millî Denizaltı Savunma Harbi Roketi ve Atıcı Sistem Tedariki Projesi kapsamında; TCG KİLİMLİ ve TCG KARADENİZ EREĞLİ karakol gemilerimiz, atışlı Deniz Kabul Test faaliyetlerini Karadeniz’de başarıyla icra etti." ifadelerine yer verildi.

Roketsan tarafından geliştirilen Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi ve Atıcı Sistemi, su altı hedeflerine karşı geliştirilmiş, 500-2 bin metre menzil ve 15-300 metre derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir sistem. Sistem hedeflere tekli veya salvo atış yapabilmekte ve ayarlanabilir tapa özelliği sayesinde roketlerin istenen derinlikte patlaması sağlanmakta. Yüksek infilaklı harp başlıklı DSH Roketi, duyarsız mühimmat özelliğine de sahip. Atıcı sistemin stabilizasyon, otomatik ve manuel yönlendirme özellikleri bulunmakta. Atış kontrol sistemi, su üstü platformu tarafından sağlanan seyir ve hedef bilgilerini kullanarak gerekli atış esaslarını hesaplamakta.

Kaynak: TURKDENİZ.COM