ABDULKADİR URALOĞLU: "TÜRKİYE, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE SON 20 YILDA ÇAĞ ATLAMIŞTIR"

ABDULKADİR URALOĞLU: "TÜRKİYE, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE SON 20 YILDA ÇAĞ ATLAMIŞTIR"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı'na katılım sağladı.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıya katılım sağlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Uraloğlu, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

TÜRKİYE, DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE SON 20 YILDA ÇAĞ ATLAMIŞTIR

"Türk denizcilik sektörüne büyük katkılarda bulunan Deniz Ticaret Odası'nın bu önemli toplantısına bulunmaktan mutluluk duyuyorum. 3 tarafı denizlerde çevrili, dünyanın gıpta ile baktığı bir coğrafyaya sahibiz. 28 ilimiz denize kıyı durumunda. 3 kıtanın geçiş yolunda bulunuyoruz. Ülkemiz, mavi bir vatandır. Sektörün gelişmesi açısından imkanlarımız çok büyüktür. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu potansiyel ile dünya denizciliğinde alacağı yer bizler için çok önemli. Türkiye, denizcilk sektöründe son 20 yılda çağ atlamıştır."

TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU KAPSAMINDA YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM HEDEFİNİ YUKARIYA TAŞIMAK İSTİYORUZ

"Türkiye yüzyılı vizyonu kapsamında yerli ve milli üretim hedefini daha yukarıya taşımak istiyoruz. Son yıllardaki hibrit ve otonom gemileri konusunda gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mavi vatanımızın en önemli bölgesi olan Türk Boğazları'nda tüm hizmetler dünya standartlarının en üst seviyesinde bulunmaktadır. 

Boğazlarda kullanılan sistemleri dahi millileştirdik. Mavi Vatanımız'daki hak ve menfaatlerimiz kapsamında Doğu Akdeniz'deki etkinliğimiz de artırıldı. Bu kapsamda KKTC'nin Mavi Vatan'da etkinliği de artacaktır. Kurduğumuz sistemlerle denizlerimizi 7/24 izliyoruz. Dünya'nın her noktasında Türk denizciliği ve Dünya denizciliği'ne hâkim sistemler ile çalışıyoruz."

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ UNSURU GEMİ İNSANLARIDIR

"Denizcilik sektörünün en önemli unsuru gemi insanlarıdır. Bakanlığımızca akredite edilen toplam 105 eğitim kurumu ile dünya standartları ile eğitim veriyoruz. Denizciliği sevdirmek ve toplum yetiştirmek için, 1 milyon amatör denizci kapsamında 1 milyon belge vererek vatandaşlarımızı denizcilikle biraz daha yakınlaştırmış olduk. Gemi insanlarının eğitimi konusunda dünyada beyaz listedeyiz. Gemi insanı arzımızda STCW anlaşması imzaladığımız ülke sayısı 37 olmuştur." 

2053 YILINA KADAR 21,6 MİLYAR DOLAR YATIRIM GERÇEKLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

"Çevreye daha duyarlı liman sistemini ülkemize kazandırmak adına, 20 liman tesisini sertifikalandırdık. Hurda teşvik mekanizmalarını da hayata geçirdik. Bu desteklerden sektörümüzü yararlanmaya ve sektöre yatırım yapmaya davet ediyorum. Denizcilik sektörümüze 2053 yılına kadar 21,6 milyar dolar yatırım gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Türk Deniz Ticareti filosunun büyümesi için her türlü kolaylığı sağlamaya devam edeceğiz. Denizciliğimizi ileriye taşıyacak stratejileri çok iyi belirleyerek ilerlemeliyiz. Birlikte yapacağımız çalışmalarla Türkiye, rekabet gücünü yükselterek dünyanın önde gelen ülkelerinde daha üst sıralara yükselecektir."

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu, günün anısına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na hatıra objesi takdim etti.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ