AD PORTS GROUP, METANOL DEPOLAMA TESİSİ İÇİN SÖZLEŞMELER YAPTI

AD PORTS GROUP, METANOL DEPOLAMA TESİSİ İÇİN SÖZLEŞMELER YAPTI

Abu Dabi merkezli liman ve lojistik şirketi AD Ports Group, metanol depolama ve ihracat tesisinin geliştirilmesi için birkaç firma ile sözleşme imzaladı.

adscode

Abu Dabi merkezli liman ve lojistik şirketi AD Ports Group, konteyner taşımacılığı firması Transmar ve mühendislik şirketi Orascom Construction ile Mısır'da deniz taşımacılığına yönelik yeşil metanol depolama ve ihracat tesisinin geliştirilmesi için sözleşmeler imzaladı.

Metanol, yenilenebilir hidrojen ve biyometan gibi yenilenebilir hammaddelerden üretildiği için son derece verimli ve çok yönlü bir yakıt olarak biliniyor.

Bu tesisin faaliyete geçmesi, metanolle çalışan gemiler sipariş eden ana hat gemileri için yakıt ikmali çözümleri sağlayacak.

Sektör kaynakları, 2026 yılından itibaren 100'den fazla metanol yakıtlı geminin hizmete gireceğini ve bunun da yaklaşık bir milyon ton ek metanol talebini temsil edeceğini öngörüyor.

Drewry ve Clarksons'a göre, metanol yakıtlı gemi filosu, halihazırda verilen siparişlere dayanarak küresel filonun %2'sinden %14'üne yükselecek.

TÜRK DENİZ MEDYA