BATAN SAVAŞ GEMİSİ MOSKVA'NIN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞILDI!

BATAN SAVAŞ GEMİSİ MOSKVA'NIN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞILDI!

40 Rus denizciye mezar olan ve onlarcasının kaybolduğu Rus savaş gemisi Moskva'nın etrafındaki gizem çemberi kırılıyor.

Ukrayna tarafından füzelerle batırılan gemiden daha önce hiçbir görüntü sızmamıştı. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar henüz doğrulanmasa da dünya çapında ses getirdi.

Ukrayna'nın fırlattığı iki Neptün füzesiyle batırdığı Rus savaş gemisi Moskva'ya (Moskova) ait olduğu ileri sürülen fotoğraflar paylaşılıyor. Rusya uzmanları fotoğrafların gerçek gibi göründüğünü kaydediyor ancak BBC fotoğrafları doğrulatamadığını belirtiyor.

Açık istihbarat bilgileri paylaşan OSINTtechnical adlı Twitter hesabı, "Gerçekliğini doğrulayamıyorum ancak bu bir Slava sınıfı savaş gemisi, böyle yok edilen bir başkası olduğunu sanmıyorum" mesajını yazdı.

Odesa ve Mykolaiv arasında batırıldığı tahmin edilen gemiden şimdiye kadar hiçbir görüntü sızmamıştı.

Rusya, daha sonra savaş gemisinin Karadeniz'in sularına gömüldüğünü resmen kabul etmek zorunda kaldı.

Moskva'nın mürettebatının görüntüleri de ilk kez yayınlandı. Rus ordu televizyonu Zvezda tarafından ekrana getirilen görüntülerde, Moskva'daki bir grup mürettebatın Kırım'daki Sivastopol limanında Rus Deniz Kuvvetleri'nin komutanı Oramiral Nikolay Yevmenov tarafından teftiş edildiği görüldü. Videoda, Oramiral Yevmenov ve iki subay yaklaşık 100 denizcinin önünden törenle geçti. Ancak törenin ne zaman yapıldığı belli değil.

Rusya 510 mürettebatın tümünün tahliye edildiğini belirtse de, batan gemide yaklaşık 40 Rus denizcinin öldüğü tahmin ediliyor, onlarcası ise kayboldu ya da yaralandı. Ukrayna ise Moskva'nın kaptanı Anton Kuprin'in öldürüldüğünü kaydediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, beklendiği gibi gemideki kayıplara ilişkin hiçbir açıklama yapmış değil.

Füze gemisi Moskva'nın batırılması, Ukrayna'nın iki aya yaklaşak işgalde Rus donanmasına indirdiği en büyük darbe oldu.

Resmi açıklamaya göre, yangın çıkan gemi limana dönerken fırtınaya yakalandı ve Karadeniz'in dibine battı. 12.490 tonluk kruvazör, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana operasyonda batırılan en büyük Rus savaş gemisi.

Kaynak: Milliyet