CMA CGM İLE ABU DABİ LİMANLARI ARASINDA TERMİNAL İMTİYAZ ANLAŞMASI İMZALANDI

CMA CGM İLE ABU DABİ LİMANLARI ARASINDA TERMİNAL İMTİYAZ ANLAŞMASI İMZALANDI

Abu Dabi Limanları ve Fransız konteyner hattı CMA CGM, 2024'te açılması belirlenen yıllık 1.8 M TEU kapasiteli yeni bir terminalin kurulmasını öngören 35 yıllık bir imtiyaz anlaşması imzaladı.

Ortakların projeye yaklaşık 154 milyon dolar taahhütte bulunmaları bekleniyor.

Terminal Khalifa Limanı'nda kurulacak ve CMA CGM'nin yan kuruluşu CMA Terminalleri'ne ait bir ortak girişim tarafından yönetilecek ve geri kalan %30'u Abu Dabi Limanları'na ait olacak.

Abu Dabi Limanları toplam 1.200 m'ye kadar rıhtım duvarı, 3.800 m dalgakıran, tam inşa edilmiş demiryolu platformu ve 700.000 m² terminal avlusu geliştirmekten sorumlu olacak.

Terminal, CMA CGM'ye yeni bir bölgesel merkez olmakla kalmayıp Abu Dabi ve Güney Asya, Batı Asya, Doğu Afrika, Avrupa, Akdeniz, Orta Doğu ve Hindistan Alt Kıtası arasında hizmet sunumunu geliştirmesini sağlayacak.

CMA CGM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Rodolphe Saadé şunları söyledi:

"Bugün Abu Dabi'de başlattığımız iddialı proje, CMA CGM'nin bölgedeki kalkınma stratejisinde önemli bir kilometre taşı olacak. Bu son teknoloji terminal, Khalifa Limanı'nın lider bir küresel merkez olarak konumunun artırılmasına ve bölge ekonomisinin canlandırılmasına, Abu Dabi'ye girip çıkan ticaret akışının hızlandırılmasına katkıda bulunacak. Ayrıca grubumuzun çok fazla büyüme potansiyeli gördüğümüz bölgedeki nakliye ve lojistik ağını genişletmesini sağlayacak."

Abu Dabi Limanları Başkanı Falah Mohammed Al Ahbabi şunları ekledi:

"Bu anlaşma, kapasitemizi ve büyümemizi bölge genelinde ve ötesinde genişleterek ilk 10 liman, endüstriyel ve lojistik operatörü olma konusundaki uzun vadeli emellerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olacaktır. Toplamda, önümüzdeki beş yıl içinde CMA Terminalleri ortak girişiminin Halife Sanayi Bölgesi Abu Dabi'nin (KIZAD) daha da gelişmesini sağlarken, aynı zamanda ulusal GSYİH'ya önemli ölçüde katkıda bulunacağını öngörüyoruz."

CMA CGM şu anda 27 ülkede 49 liman terminalini bağlı kuruluşları CMA Terminalleri ve Terminal Link üzerinden işletiyor.

BAE'de yaklaşık 450 kişiyi istihdam eden şirket, 9 limana haftalık 13 hizmetle ülkeyi dünyaya bağlıyor.

Kaynak: TURKDENİZ.COM