COSTA, TÜRKİYE'YE YÖNELİK YATIRIMLARINI ARTIRIYOR

COSTA, TÜRKİYE'YE YÖNELİK YATIRIMLARINI ARTIRIYOR

Dünyanın en büyük kruvaziyer operatörleri arasında yer alan Costa grubu, Türkiye’ye yönelik yatırımlarını artırıyor.

DÜNYA’ya konuşan Costa Cruises Başkanı Mario Zanetti, “İstanbul’a bir iş birimi açıyoruz ve Türk çalışanlarımız da olacak” dedi. Costa Venezia’nın Galataport çıkışlı başlattığı program kapsamında Türkiye’yi ziyaret eden Costa Cruises Başkanı Mario Zanetti, DÜNYA’nın sorularını yanıtladı. Zanetti, kendileri için önemli bir pazar olan Türkiye’de yatırımlarını artıracaklarını ve bu ülkeye yeni seferler düzenleyeceklerini söyledi.Dünyanın en büyük kruvaziyer operatörleri arasında yer alan Costa grubu mayıs itibariyle İtalyan Costa Cruises ve Alman AIDA Cruises markalarıyla İstanbul kalkışlı seferlerine başlatmıştı. Türkiye'den beklenin üzerinde ilgi gördüklerini vurgulayan Mario Zanetti, Costa Venezia’nın Galataport çıkışlı başlattığı program ile başka kruvaziyer şirketlerinin de gözünü İstanbul’a çevireceğini söyledi. Zanetti “Avrupa pazarında tipik olarak biz bir program başlattığımız zaman diğer kruvaziyer şirketleri de bizi takip eder. Yeni hatlar açmamızla bilinen bir şirketiz” dedi.

Yeni bir seyahat programı başlattıklarında göz önüne aldıkları üç ana unsur olarak hattın çekiciliği, altyapı ve yolcuların gemiye ulaşımını sıralayan Zanetti Türkiye pazarıyla ilgili şunları söyledi: “Tüm bu unsurlar, esas pazarımız olan ülkelerde sağlanmış durumda. Bir dördüncü unsur ise kaynak pazarın arka planı. Türkiye için konuşursak, ilk yılda rotada çok Türk limanı var, bu da Türk pazarı için rotanın cazibesini azaltıyor. Bu, dünyanın her yerinde böyledir. Dolayısıyla yaz programı için Türkiye’den önemli rakamlar beklemiyoruz. Mısır gibi başka bölgeleri de kapsayan kış programına başladığımızda Türk yolcuların ilgisini çekebilecek olanaklarımız olacak.” Yolcularına kıyıda yerel topluluklarla iletişim kurabilecekleri otantik deneyimler sunmayı tercih ettiklerini söyleyen Zanetti bunun için yerel acente ve tur operatörleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye’de uzun vadeli yatırımcı

Türkiye, bu bölgedeki Costa ve AIDA gemileri için İstanbul ve Antalya'daki ana limanları ile Avrupa'nın her yerinden ve denizaşırı ülkelerden artan sayıda yolcu için ana varış noktası ve dönüş yapılan ülke olarak konumlanıyor. Ayrıca Türk şirket, çalışan ve altyapısının sektörün değer zincirine entegre edilmesiyle Türkiye, kruvaziyer tedarik zincirinin önemli bir merkezi haline gelecek. Costa Cruises Başkanı Mario Zanetti, “İstanbul’a bir iş birimi açıyoruz ve Türk çalışanlarımız da olacak” dedi. Costa Group’un

Türkiye operasyonları hakkında bilgi vermek amacıyla 28 Nisan’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Costa Group CEO’su Micheal Thamm de “Yerel yönetim ve tüm turizm ekosistemi ile iş birliği içinde Türkiye turizm sektörünün canlandırılmasına katkı sağlarken, efsanevi bir ülkenin zenginliğini kruvaziyer sektörüne geri kazandırmanın gururunu taşıyoruz. Costa Group olarak Türkiye’de uzun vadeli bir yatırımcıyız; operasyonlarımızı yeni gemi ve turlarla önümüzdeki yıllarda daha da arttırmayı planlıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Dünyanın en büyük dinlence seyahati şirketi Carnival Corporation & plc bünyesindeki dokuz adet global kruvaziyer markasından biri olan Costa Cruises sektörde Avrupa’nın en büyüğü. Kuzey Amerika’nın ardından ikinci büyük kruvaziyer pazarı olan Avrupa’da sektör 2019 rakamlarına göre 48 milyar Euro değer yaratıyor.