DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE BİTMEYEN KIZILDENİZ SORUNU: HUSİLER

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE BİTMEYEN KIZILDENİZ SORUNU: HUSİLER

Husiler, Kasım ayından bu yana 110'dan fazla ticari gemiye saldırı düzenleyerek denizcilik sektöründeki rota akışını ve küresel ticareti olumsuz etkilemeye devam ediyor.

adscode

Husiler, Kasım ayından bu yana Kızıldeniz üzerinde 110'dan fazla ticari gemiye saldırı düzenleyerek denizcilik sektöründeki rota akışını ve küresel ticareti olumsuz etkilemeye devam ediyor. 

Son Yapılan Saldırıda Bir Mürettebat Hayatını Kaybetti!

12 Haziran 2024 tarihinde Evalend Shipping'e ait Tudor isimli gemiye, denizden insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendi.

Saldırıda bir mürettebatın hayatını kaybettiği bildirildi.

Verbena İsimli Genel Kargo Gemisindeki Mürettebat Çıkan Yangında Ağır Yaralandı!

13 Haziran 2024 tarihinde Verbena isimli genel kargo gemisine üç adet füze isabet etti. Gemide yangın çıktı. Yangından dolayı ağır yaralanan mürettebatı, ABD Askeri Güçleri ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırdı.

Denizcilik Sektörü Kızıldeniz'den Umudu Kesti mi?

Kızıldeniz
ve Aden Körfezi'nden geçen gemilere yönelik başka saldırılar da gerçekleşmeye devam ediyor. 

Kasım ayından bu yana 110'dan fazla ticari gemi Husiler tarafından hedef alındı. 

Husiler, İsrail Gazze'den çekilene kadar saldırılarına devam edeceklerini söyledi.

Hamas ve İsrail arasında önerilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan ateşkes planı denizcilik sektörünün beklediği şekilde ilerlemedi. Birçok küresel taşımacılık firması da Kızıldeniz'i kullanmak yerine Ümit Burnu üzerinden rota değişikliğine gitti. Yaşanan bu vahim krizin ne zaman sonlanacağını kimse kestiremiyor. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ