ENDONEZYA KÖMÜR KRİZİNDE GERİ ADIM MI ATIYOR?

ENDONEZYA KÖMÜR KRİZİNDE GERİ ADIM MI ATIYOR?

Dünyanın en büyük kömür ihracatçısına uygulanan yasağı sona erdirmesi için baskı artarken, Endonezya hükümetinin önümüzdeki günlerde kömür sevkiyatına ilişkin bir karar vermesi bekleniyor.

Enerji Bakanı Arifin Tasrif, Japonya'nın Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda ile yaptığı video konferans toplantısında:

"Stoklama yaptık ve önümüzdeki günlerde kömür güvenliğine sahip olabilmemiz ve ihracata devam edebilmemiz için daha fazla netlik olmasını umuyoruz." dedi.

Japonya, Devlet Elektrik Kuruluşu PLN'nin yakıtın kritik derecede düşük envanter seviyelerini bildirmesi ve yaygın elektrik kesintilerinin eşiğine getirmesi üzerine; 1 Ocak'ta uygulanan kömür ihracatının askıya alınmasını hafifletmek için Endonezya'ya baskı yapan birkaç ülke arasında yer alıyor.

Filipinler de Japonya ve Güney Kore'ye katılarak Endonezya'yı kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı.

Bakan Hagiuda toplantıda yaptığı konuşmada, Japon şirketlerinin Endonezya'dan netlik istediğini söyledi.

Japonya'nın Cakarta Büyükelçiliği, geçen hafta Endonezya'dan yerli enerji santralleri tarafından kullanılmayan yüksek kalorili kömür yasağının dışında tutmasını istemişti.

ÇÖZÜM ARANIYOR

Yetkililer PLN'de kömür arzı acil durumunun sona erdiğini söylese de, hükümet yasağı kaldırmadan önce diğer sorunları ele alması gerektiğini söyledi.

Kömür görüşmelerinde yer alan Endonezya Armatörler Birliği Başkanı Carmelita Hartoto, nakliye şirketlerinin PLN'nin kömür talebini karşılamak için en iyi çözüme ulaşmak için çalıştığını söyledi.

PLN Sözcüsü, son tedarik durumuyla ilgili ayrıntı talebine ise henüz yanıt vermedi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM