HİNDİSTAN, YERLİ UÇAK GEMİSİ VİKRANT'IN DENİZ TESTLERİNE BAŞLADI

HİNDİSTAN, YERLİ UÇAK GEMİSİ VİKRANT'IN DENİZ TESTLERİNE BAŞLADI

Hindistan Deniz Kuvvetleri Deniz Tasarım Müdürlüğü (DND) tarafından tasarlanan Vikrant, Denizcilik Bakanlığı’na bağlı olan Cochin Tersanesi Limited’de (CSL) inşa edildi.

Hindistan Deniz Kuvvetlerinin resmi sitesinde yaptığı habere göre geminin yüzde 76’dan fazla yerli içerikle ülkenin “Atma Nirbhar Bharat” ve “Hindistan’da Yap Girişimi” anlayışının bir örneği olduğunu açıkladı. Kendi kendine yetmek anlamına gelen “Atma Nirbhar Bharat” anlayışı; Hindistan hükümeti tarafından pandemi ve sonrası için ekonomik kalkınma nedeniyle ortaya atıldı.

Vikrant uçak gemisi; Hindistan Donanması ve Cochin Tersanesi’nin bir uçak gemisini yerli olarak tasarlamak ve inşa etmek için ilk girişimi oldu. Gemi 262 metre uzunluğa, 62 metre genişliğe ve 59 metre yüksekliğe sahiptir. Beşi üst yapıda olmak üzere toplam 14 güverte ve 2300’den fazla fazla bölmeye sahiptir. Kabinler; kadın subayları barındıracak özel kabinler de dahil olmak üzere yaklaşık 1700 kişilik bir mürettebat için tasarlandı.

Vikrant uçak gemisi; makine operasyonu, gemi navigasyonu ve beka kabiliyeti için çok yüksek derecede otomasyona sahiptir. 28 knot hız yapabilen Vikrant, 18 knot seyir hızında yaklaşık 7500 deniz mili katedebilmektedir.

Gemi inşa faaliyetlerinin büyük bir kısmı tamamlandı ve gemi deneme aşamasına girdi. Geminin Tahrik ve Güç Üretimi ekipman/sistemlerinin hazır olup olmadığı, 20 Kasım’da Basin Denemelerinin bir parçası olarak limanda test edildi.

Uçak gemisinin inşasındaki ilerleme, Hindistan Savunma Bakanı Raksha Mantri tarafından 25 Haziran 2021’deki ziyareti sırasında gözden geçirildi. Deniz denemeleri sırasında gövde, ana tahrik, PGD ve yardımcı teçhizat dahil olmak üzere geminin performansı yakından izlenecek. Uçak gemisinin inşasına yaklaşık olarak 550 Hintli firma katıldı.

Hindistan Deniz Kuvvetleri Sözcüsü Twitter hesabında yaptığı paylaşımda Vikrant uçak gemisi hakkında “Hindistan’da tasarlanmış ve inşa edilmiş en büyük ve en karmaşık savaş gemisi. Daha birçokları takip edecek… “ ifadelerinde bulundu.

Kaynak: defenceturk.net