HOPAPORT, YATIRIM İÇİN İŞLETME SÜRESİNİN UZATILMASINI İSTİYOR

HOPAPORT, YATIRIM İÇİN İŞLETME SÜRESİNİN UZATILMASINI İSTİYOR

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, “İhtiyaç duyulan yatırımların yapılması için işletme hakkı ile devredilen limanların mevcut işletme sürelerinin uzatılmasını istiyoruz” dedi.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, işletme hakkı ile devredilen limanların yeni yatırımlar için işletme sürelerinin uzatılmasına ihtiyaç duyduğunu dile getirerek, “Küresel arenada limancılığımızın ve dış ticaretimizin rekabet gücünü koruması açısından işletme sürelerinin uzatılması hayati duruma geldi” dedi.

Sektörel bir online etkinlikte konuşan Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, birkaç hafta önce özel limanların işletme sürelerinin dolmasına kısıtlı bir zaman kalmasının yatırımların önünde engel oluşturduğu konusuna değindi. Özer, 30 yıllığına işletme hakkını devraldıkları Hopa Limanı’na 24 yıllık süre içinde milyon dolarlara varan alt ve üst yapı yatırımları yaptıklarını, atıl duran Tahıl Terminalini bugün tam kapasite ile çalışır hale getirdiklerini, aynı şekilde çimento terminalini sıfırdan başlayarak 5 silo kurduklarını ve şu an çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Ayrıca Tank terminaline komple yenilediklerini ve son sistem yangın söndürme sistemini kurduklarını, LPG Terminalinin hizmete hazır olduğunu, kapalı yatay depolar yaptıklarını ifade ederek “Bağlı olduğumuz kurumların bizlerden istedikleri tüm şartları gelirimizin üzerinde masraflar yaparak harfiyen yerine getirdik. Bizlerin ve bizler gibi İşletme hakkı devredilen limanlar kestikleri her faturadan hasılat payı adı altında ilgili kurumlara ödemeler yaparak yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz.

Teknoloji, yeşil liman ve diğer sürdürülebilirlik gelişmelerin de limanlarda çok yüksek tutarlarda yatırıma ihtiyacı doğurduğunu vurgulayan Özer, “Ancak kullanım sözleşmelerinin süresinin dolmasına az bir süre kalmasının bu yatırımların önünde büyük bir engel olduğunu söyledi”.

Özer, “Türkiye’de faaliyette olan çok sayıda özel liman işletmemizin kullanım sözleşmelerinin kalan süreleri kısaldı. Hopa Limanı’nı örnek vermek gerekirse kullanım süresinin 6 yıla kadar düşen liman tesislerimiz de bulunuyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli olarak da kabul edeceğimiz bu kullanım sözleşmelerine baktığımızda kullanım süresi kısalan çok sayıdaki liman işletmesinin ülkemizin ihtiyaç duyduğu liman yatırımlarını yapabilmesi ve kalan süresi içinde bu yatırımlarının karşılığını alabilmesi maalesef mümkün değil. Bundan dolayı da limanlarımızın mevcut kullanım sözleşmelerinin tersanelerimize veya serbest bölgelere benzer şekilde bugünden uzatılmasının önünde herhangi bir engelin olmadığı da görülüyor. Geçmişte tersanelerde ve serbest bölgelerde işletme sürelerinin uzatıldığını ve bu sayede yatırımların hızlandığını vurgulayarak, benzer desteğin limanlılara da verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Pandemi koşullarından olumsuz etkilendik”

Bugüne kadar yapılan tüm yatırımlardan sonra, son 2 yıldır pandemi koşullarından olumsuz etkilendiklerini dile getiren Özer, “Tüm bunlar göz önüne alınarak Hopaport’un ve bizim gibi olan onlarca limanın mevcut işletme sürelerinin uzatılmasını bekliyoruz. Bu bizim en doğal hakkımız. Bu konuda alınacak kararlar bizim önümüzü görmemize neden olacak ve yatırım ve projelerimize yeni bir şevkle başlamamıza neden olacak. Bundan da yine karlı çıkacak, ülkemiz ekonomisi olacaktır diye düşünüyorum. Tedarik zincirinde halkanın sekteye uğramaması, istihdam potansiyelinin artarak devam etmesi böyle bir kararla limanlarımızı olumlu etkilenecek” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi